82 yıllık Cumhuriyet Gazetesi arşivi NFT’leşecek

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından ICRYPEX’in hayata geçirdiği NFT platformu ICRYPEX NFT Marketplace’in yeni NFT koleksiyonları tanıtıldı. NFT sanatkarlarının, NFT yatırımcılarının, Nesin Vakfı İdare Heyeti, Cumhuriyet Gazetesi Yöneticileri, Erden Eruç ve basın mensuplarının iştirak sağladığı aktiflik Kuvvetli PSM SKY Lounge’da gerçekleşti.

NFT ve blockchain dünyasının akademik isimleri Ebru İnanç, Vedat İtimat ve Bora Erdamar aktiflik öncesinde NFT ve blockchain dünyasıyla ilgili bilgiler paylaştı. NFT ve blockchain dünyasının gelişimine ve geleceğine değinen akademisyenler, aktiflik öncesi bölümü kıymetlendirdi.

ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer’in konuşmalarıyla başlayan aktiflikte üç farklı NFT projesi tanıtıldı. Nesin Vakfı, Cumhuriyet Gazetesi ve Erden Eruç ile gerçekleşecek projelerin ayrıntılarının paylaşıldığı aktifliğe vakıf yöneticileri ve Erden Eruç iştirak gösterdi.

82 YILLIK CUMHURİYET GAZETESİ ARŞİVİ NFT’LEŞECEK

Cumhuriyet Gazetesi ve ICRYPEX tarafından geliştirilen NFT projesi 82 yıllık bir arşive mercek tutacak. Cumhuriyet Gazetesi’nin 1930 yılından bu yana çıkan her bir baskısının NFT olarak satılacağı proje dünyada bir birincisi oluşturacak. Türkiye tarihinde iz bırakmış manşetlerin daha kıymetli olarak satışta olacağı projenin ayrıntıları ilerleyen aylarda ayrıyeten açıklanacak. 

Etkinlikte konuşan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Direktörü Arif Kızılyalın, “Cumhuriyet Gazetesi ülkemizin en büyük gazete arşivlerinden birine sahibiz. 1924 yılından bu yana çıkan her bir baskının dijital edisyonunu saklıyoruz. Bu 100 yıla yakın müddete sahip arşivin NFT dünyasına entegrasyonu bizim için büyük bir çağ aralıyor. Her bir baskının 1 NFT olarak satışa sunulacağı Cumhuriyet Gazetesi Arşivi yalnızca NFT dünyası için değil ülkemizin medya tarihi için de büyük bir dönüm noktası manasına geliyor. Projede emeği olan 100 yıllık Cumhuriyet müelliflerine, emektarlarına, okurlarına ve ICRYPEX NFT Marketplace’e teşekkür ederiz” dedi.

AZİZ NESİN’İN ANILARI NFT DÜNYASINDA ÖLÜMSÜZLEŞECEK

ICRYPEX NFT Marketplace’in yeni NFT koleksiyonunda “Aziz Nesin’in Anıları” da tanıtıldı. Nesinz Vakfı ile birlikte geliştirilen projede Türk edebiyatının usta ismi Aziz Nesin’in anıları NFT dünyasına aktarılacak. Aziz Nesin’in oğlu ve Nesin Matematik Köyü Kurucusu Ali Nesin de proje ayrıntılarını Gökalp İçer ile anlattı.

ICRYPEX NFT Marketplace etkinliğinde konuşan Ali Nesin, “ICRYPEX ile Nesin Vakfı’nın buluştuğu bu aktiflik Aziz Nesin’in anılarını dijital dünyaya aktaracak bir seyahatin birinci adımı oldu. ICRYPEX NFT Marketplace’de yakın vakitte satışa sunulacak Aziz Nesin anıları bizim için çok memnunluk verici. Umuyorum bu kapsamda başta birinci koleksiyon olan Aziz Nesin Anıları yeni birçok projenin de habercisi olur. Bu projelerden elde edilecek gelirin çocukların eğitimine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

17 GUİNESS REKORU SAHİBİ ERDEN ERUÇ DA NFT DÜNYASINDA 

Dünyayı kas gücüyle kürek çekerek turlayan birinci ve tek Türk olma unvanını elinde bulunduran tabiat atleti Erden Eruç’un NFT projeleri de aktiflikte tanıtıldı. NFT’ler atletin seyahat anılarını ve kullandığı ekipmanları kapsıyor. Okyanusta aylarca kürek çeken Erden Eruç, İstanbul ziyareti kapsamındaki bu aktiflikte NFT’lerini şahsen tanıttı. 

İlk NFT projesi hakkında konuşan Erden Eruç, “ICRYPEX ile yollarımız okyanus seyahatlerimde kesişti. Şirket olarak beni uzun vakittir seyahatlerimde sponsor olarak destekliyor. Bu etapta ise kendileriyle bir NFT koleksiyonu çıkaracak olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Ben hayatının 1168 gününü denizde geçirmiş bir tabiat atletiyim. Artık NFT dünyasında da yer alacak olmak, okyanuslar kadar NFT denizinde de kürek çekecek olmak memnunluk verici. Seyahatimde kullandığım ekipmanların, anılarımın olduğu NFT’leri yakında ICRYPEX NFT Marketplace’de görebileceksiniz. Keyifli ve farklı bir koleksiyon olacağına inanıyorum.” dedi.

NFT TARİHİNE GEÇECEK 3 PROJE TANITILDI

Etkinlik kapsamında görüşlerini aktaran ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, “Geçtiğimiz aylarda bir lansmanla duyurduğumuz ICRYPEX NFT Marketplace’in bugün 3 yeni koleksiyonunu sizlerle buluşturmak ismine bir ortaya geldik. Çok bedelli bir vakıf, tarihi bir gazete ve rekortmen bir atletle çıkaracağımız bu NFT koleksiyonları büyük bir kıymet oluşturacak. Nesin Vakfı ile gerçekleştireceğimiz NFT koleksiyonunda değerli müellifimiz Aziz Nesin’in çizim ve anılarını NFT’leştireceğiz. Ülkemizin en esaslı gazetelerinden Cumhuriyet Gazetesi’nin 1924 yılından bu yana çıkarılan her bir baskısını NFT olarak satışa sunacağız. Burada ülkemizin tarihi olaylarının manşetlerini de ICRYPEX NFT Marketplace’te satışa açacağız. Projelerimiz kapsamındaki bir başka koleksiyonu ise Erden Eruç ile çıkarıyoruz. Erden Beyefendi dünyayı kas gücüyle kürek çekerek turlayan birinci ve tek Türk unvanını taşıyor. Bu koleksiyonda da Erden Eruç’un ekipmanlarını ve anılarını NFT olarak dijitale aktaracağız. Sunduğumuz bu projelerin başta partnerlerimiz Nesin Vakfı, Cumhuriyet Gazetesi ve Erden Eruç olmak üzere tüm NFT dünyasına paha katmasını diliyoruz” dedi.

Tanıtımı gerçekleştirilen NFT’lerden, Cumhuriyet Gazetesi Arşivi koleksiyonu 15-20 Haziran tarihlerinde, Aziz Nesin Anılar koleksiyonu 20-25 Haziran tarihlerinde ve Erden Eruç koleksiyonu 20-25 Haziran tarihlerinde ön satışa sunulacak.

Related Posts

Bakan Bilgin: Emeklilikte yaşa takılanlar masamızda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz.” dedi. Bakan …

Enflasyon haziranda yüzde 78,6’ya çıktı

Tüketici fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 4,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 78,62’ya çıktı. Anketlerde manşet enflasyonun aylık yüzde 5 …

Haziranda en çok şehirlerarası otobüs bileti fiyatı arttı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla geçen ay İstanbul’da perakende fiyatı en …

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımında yeni şart: 15 milyon TL üzeri döviz varlığı bulunan şirketlere kısıtlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından getirilen yeni düzenlemeye nazaran, döviz varlıkları karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan …

Kanada’da enflasyon 39 yılın tepesine çıktı

Kanada İstatistik Kurumu’ndan bugün yapılan açıklamada, Kanada’da yıllık enflasyonun, mayısta yüzde 7,7 ile 1983’ten bu yana en yüksek düzeyine …

Analist, Altın için Haftalik Al-Sat Seviyelerini Verdi!

Altın fiyatları, Pazartesi günü ABD tatili nedeniyle gün içinde zayıf işlemlerle yatay seyretti. Analist Matt Simpson, sarı metalin 19 Mayıs’tan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.