Almanya, çöpten çıkan ‘gizli belge’ skandalıyla sarsıldı

Alman basınının maksadında, Şansölye Olaf Scholz ve eşi Britta Ernst var. Brandenburg Eyaleti Eğitim Bakanı Britta Ernst, birçok sefer Potsdam’daki konutunun çöpüne attığı resmi evraklar ve şahsi dokümanlar ile gündeme gelmişti.

Ancak Olaf Scholz – Britta Ernst çifti bu sefer tenkitlerin merkezinde. Husus: Bilinmeyen evrakların alelade halde çöpe atılması ve komşular tarafından bulunması.

PUTİN’LE ALAY ETTİKLERİ DORUĞUN SAKLI SIRLARI ÇÖPTE

ABD, İngiltere, Kanada, İtalya, Japonya, Fransa ve Almanya‘nın katıldığı G-7 doruğunda, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in at bindiği fotoğrafla dalga geçilmesi gündem olmuştu.

Olaf Scholz ve Britta Ernst çifti, o toplantının bilinmeyen evrakları dahil olmak üzere birçok dokümanı, Potsdam’daki konutlarının önündeki çöp konteynerine attı.

Der Spiegel, Focus ve Blick’in haberlerine nazaran, evraklar ortadan bir kere yırtıldı ve büsbütün okunabilir biçimde çöp kutusuna atıldı. Şansölye’nin komşuları çöpü karıştırdığında zımnî evrakları buldu ve Der Spiegel gazetesine haber ihbarında bulundu.

UYARI NOTLARI, BİLİNMEYEN EVRAKLAR, KONUŞMA METİNLERİ

Şansölye’nin çöp kutusunda bulunan evrakların kimisi “devlet sırrı” niteliğinde değil, fakat basına açıklanmamış metinleri içeriyor.

Örneğin konuşma dökümleri yahut İtalya’nın istifa eden Başbakanı Mario Draghi’nin eşi Maria Serenella Cappello’nun fotoğrafının altındaki “Kamuya görünmekten uzak dur” ikaz yazısı.

Ancak o evrakların ortasında devlet sırrı teşkil eden “çok gizli” evraklar de bulunuyor.

Der Spiegel, kamuya arz edilen bir bilgiyi içeren tek sayfa haricinde hiçbir belgeyi yayınlamadı ve Şansölye Olaf Scholz’u şu sözlerle eleştirdi: “Sayın Şansölye zannediyoruz ki atık idaresi konusunda pek başarılı değil.”

İSTİHBARAT ZAFİYETİ DOĞURABİLİR

Alman basını, Şansölye’nin ve eşinin resmi evrakları imha etmeden çöpe atmasının “istihbarat zafiyeti” doğurabileceğini sav etti:

“Komşular bulabiliyorsa casuslar da bulabilir.”


Kaynak: Oda TV

Related Posts

Şenay’ı öldüren eşi, 4 gün sonra teslim oldu

Olay, 13 Ağustos günü saat 22.00 sıralarında, Döşemealtı ilçesi Dağbeli Mahallesi’nde meydana geldi. Serkan Ayvaoğlu, boşanma aşamasındaki eşi …

Schengen soygunu… Hem çile hem para

Yurtdışına çıkışlarda pandemi önlemleri nedeniyle yaşanan Vize sıkıntısı, kısıtlamalar kalkınca rahatlar beklentisi vardı. Ancak aksine AB …

Haber alınamıyordu… Eski belediye başkanı ölü bulundu

Denizli’nin Çal ilçesinde evine dönmemesi üzerine aranan eski belde belediye başkanı Hasan Şakir Duranoğlu’nun cansız bedeni bulundu.Ortaköy …

Galatasaray, Karmen Aksoy’u kiralık olarak takımına kattı!

Galatasaray HDI Sigorta Bayan Voleybol Ekibi, orta oyuncu Karmen Aksoy’u kiralık olarak takımına kattı. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan yazılı …

Günün polemiği… Toker – Soylu gerginliği

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı yaptığı yazılı açıklamada, bugün Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in köşesinde müvekkili ile ilgili …

Sizi F1 pistine alalım! Kaçak hafriyat yetmiyor bir de yarışıyorlar

GÜLDEN ÇOKTAN- İstanbul’da sık sık gündeme gelen hafriyat kamyonları, tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.