Almanya Federal Meclisi Ukrayna’ya ağır silah gönderilmesini onayladı

Almanya Federal Meclisi (Deutscher Bundestag) Ukrayna’ya ağır silah gönderilmesini öngeren teklifi onayladı.

Hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile ana muhalefetteki Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin meclis gruplarının sunduğu teklif, 586 milletvekilinin lehte oyuyla kabul edildi. 100 milletvekili teklife ret oyu verirken 7 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Teklifte Federal Hükümet’ten “Ukrayna’ya gerekli teçhizatın sevkiyatını sürdürme ve mümkünse hızlandırma ve bu esnada sevkiyatı ağır silahlar ve kompleks sistemlerini de değiş tokuş çerçevesinde genişletmesi” talep edildi. Almanya’nın aynı zamanda NATO savunmasına sunduğu katkının ise tehlikeye atılmaması istendi.

ESKİ SOVYET SİLAHLARI GÖNDERİLEBİLİR

Metinde yer alan “değiş tokuş” (Ringtausch) kavramıyla envanterindeki eski Sovyet tipi silahları Ukrayna’ya sevk eden Doğu Avrupa ülkelerinin askeri teçhizatlarının Alman silahlarıyla ikame edilmesi kast ediliyor. Teklifte “Sovyet ya da Rus yapımı silahların” “hızlıca kullanıma sokulabileceği” için gönderilmesine “özellikle” önem verilmesi isteniyor.

Teklifte ayrıca silah sevkiyatlarının, yaptırımlar yoluyla “Rusya’nın kapsamlı bir biçimde ekonomik tecridi ve uluslararası piyasalardan kopartılmasının yanı sıra” “Rusya’nın ilerleyişini durdurmak için en önemli ve etkili araç” olduğu belirtiliyor. Almanya’nın “olabildiğince hızlı bir biçimde Rusya’dan yapılan enerji ve hammadde ihracatlarından bağımsız hale getirilmesi” gerektiği de metinde yer alıyor.

KARARIN SİYASİ AĞIRLIĞI MEVCUT

Teklifin, Federal Hükümet açısından hukuken bağlayıcı bir karakteri bulunmuyor. Tavsiye niteliğindeki kararın siyasi olarak önemi ise oldukça dikkate değer.

Federal Hükümet, böylece Rusya’ya yaptırımlar, savaş suçlarının soruşturulmasına yardım, Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulmak için Almanya’da altyapının yeniden şekillendirilmesi gibi Ukrayna savaşı sırasında şimdiye kadar attığı tüm adımlarla ilgili olarak meclisten bir nevi güvenoyu almış oldu.

Kabul edilen teklifte “Alman Federal Meclisi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı vahşi saldırı savaşını en sert dille kınar. Rusya bu şekilde uluslararası ve insancıl hukuku en rezil şekilde ihlal etmiştir ve Avrupa barış düzenini kalıcı bir biçimde tahrip etmeye çalışmaktadır” ifadelerine de yer verildi.

AfD ve SOL PARTİ’DEN ‘HAYIR’ OYLARI

Teklifin tartışıldığı oturumlarda sağcı Almanya için Alternatif (AfD) ile Sol Parti oylamada hayır kullanacaklarını açıklamıştı. AfD’nin 736 sandalyeli mecliste 80, Sol Parti’nin ise 39 milletvekili bulunuyor.

AfD Meclis Grup Başkanı Tino Chrupalla teklifin Ukrayna Savaşı’nın uzatılmasına ve Almanya’nın da savaşın içine çekilmesi tehlikesine neden olduğu gerekçesiyle ret oyu vermeyi savundu. Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch da savaşın tırmanacağı uyarısını yaparak, “Bir nükleer savaş olmamalı” dedi ve nükleer savaşı önlemenin başlıca hedef olduğunu söyledi. (DW Türkçe)

Related Posts

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

HDP kongresinden ‘siyasi hesap’ mesajı çıktı

Kongrede ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, “Bugünü ve yarını bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu …

Ankara’da boşanma davası açan eşini öldürdü, kayınbiraderini yaraladı

38 yaşındaki Tülay Fazilet, 2019 yılında evlenip, Konya’da yaşamaya başladığı Tunç Erdem’den (41) ayrılma kararı aldı. Erdem, Ankara’da yaşayan …

Emeğin ve azmin yansıması: Titus Tüneli

Ayşe Ersoy | [email protected] Arkeoloji Müzesi Müdürü Titus Tüneli, Hatay’a geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.