Almanya’da ‘Cum-ex’ vergi skandalı Başbakan Scholz’un peşini bırakmıyor

2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlığı yapan SPD’li Olaf Scholz’un 19 Ağustos’ta Hamburg Eyalet Meclisinde skandalın aydınlatılması için kurulan araştırma komitesinde sözünden öncesinde yeni gelişmeler yaşandı.

Köln Savcılığının hususla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında eski SPD Federal Meclis Milletvekili ve Scholz’a yakın isimlerden Johannes Kahrs’ın bankadaki özel kasasında 200 bin avronun üzerinde paraya rastlandığı ortaya çıktı.

Alman basınında çıkan ve Hamburg Eyalet Meclisindeki araştırma komitenin üyelerine dayandırılan haberlerde, ayrıyeten Scholz’un Hamburg Eyalet Başbakanlığı periyodunda kullandığı elektronik posta adresine gelen mesajların incelendiği aktarıldı.

“SİYASİ MÜDAHALE OLDUĞUNA AİT BİR DELİL YOK”

Alman kamuoyu, vergi skandalına karıştığı belirtilen Warburg Bankasına ait Scholz’un Hamburg Eyaleti Başbakanı olarak skandalda hangi rolü oynadığının ortaya çıkarılmasını istiyor.

Daha evvel de araştırma kurulunda söz veren Almanya Başbakanı Scholz burada, Warburg Bankası yöneticileriyle ve Kahrs ile yaptığı görüşmelerin içeriğini hatırlamadığını söyledi.

Scholz, Berlin’de bugün düzenlenen basın toplantısında da Warburg Bankasına ait gelişmelerle ilgili rastgele bir sorumluğu bulunmadığını belirterek, “Herhangi bir siyasi müdahale olduğuna ait bir ispat yok” tabirini kullandı.

Şansölye Scholz, Kahrs’ın bankadaki para kasasında bulunan nakit parayla ilgili de bir şey bilmediğini, Kahrs ile uzun mühletten beri görüşmediğini sav etti.

Bir gazetecinin, bankacıların Scholz ile görüştükten sonra “çalınmış parayı” vermediklerini ileri sürmesi üzerine Scholz, “Bu iddiayı kanıtlamak zorunda kalsaydınız bunu kanıtlayamazsınız. Bu türlü bir şeyi söylediğinizde düşünün.” ikazında bulundu.

Ülkedeki muhalefet partileri de, Scholz’tan bankacılarla neler konuştuğunu ve eski milletvekili Kahrs’ın banka kasasında bulunan paranın nereden geldiğini açıklamasını talep ediyor.

Köln Savcılığı geçen yıllarda “Cum-ex” olarak isimlendirilen süreçler yoluyla vergi kaçakçılığı kuşkusuyla Hamburg, Frankfurt ve Münih’teki çeşitli finans kurumlarının binalarında ve Scholz’un Maliye Bakanı olduğu periyotta Maliye Bakanlığında aramalar yaptırmıştı.

Ülkenin tanınmış ceza savunma avukatlarından Gerhard Strate şubat ayında Scholz ve eski Hamburg Belediye Lideri Peter Tschentscher’ı “Cum-ex” skandalında vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekle suçlayarak hata duyurusunda bulunmuş, iki SPD’li siyasetçiyi 2016’da Hamburg merkezli Warburg Bankasının Cum-Ex pay senedi muahedeleriyle devlet hazinesinden aldığı 47 milyon avroluk vergi iadelerini vaktinde geri talep etmemekle suçlamıştı.

Alman basını da Scholz’un Warburg Bankası ortaklarından Christian Olearis ile birçok defa görüştüğü ve tavsiyelerde bulunduğu, ayrıyeten Warburg Bankasının SPD’ye 2017’de 45 bin avrodan fazla bağış yaptığı tabir edilmişti.

Alman vergi uzmanların hesaplamalarına nazaran, “Cum-ex” ile devlet hazinesi 2005-2011 yılları ortasında, 7,2 milyar avro ziyana uğratıldı.

Related Posts

Sedat Peker’i tehdit videolarıyla bilinen Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi

Sosyal medyada kendisini “Cenk Çelik Ümraniye” şeklinde tanıtan ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker aleyhindeki videoları ile bilinen Cenk …

Belçika’da katı yasalar sayesinde sokaklarda başıboş hayvanlara rastlanmıyor

Belçika’da hayvan refahı, katı yasal düzenlemeler, barınakların polisle iş birliği içindeki faaliyetleri, zarurî kısırlaştırma ve kayıt altına …

Yaptırımlar alkol piyasasını da vurdu: Rusya, votka fiyatlarını artırıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede votka üzere çok tüketilen alkollerin asgarî perakende fiyatını artıracak. Bakanlık, Ocak 2023’te yürürlüğe girecek …

Trabzonspor’da Umut Bozok sitem etti! “Türk futbolcuyuz, zoruma gitti…”

Trabzonsporlu futbolcular, Kayserispor’u 2-1 yendikleri maçın ardından değerlendirmelerde bulundu. Attığı galibiyet golü sonrası Kayserispor …

Afganistan’da bir okulda intihar saldırısı: 19 meyyit, 27 yaralı

Afganistan’ın başşehri Kabil’de bir eğitim merkezine düzenlenen intihar akınında, birinci belirlemelere nazaran 19 kişi ölürken 27 kişi de …

Gabriel Jesus: Artık özgürüm ve gülümsüyorum!

Arsenal’in dönem başında transfer ettiği Gabriel Jesus, Manchester City’den ayrılk kararını nasıl aldığını ve Pep Guardiola ile ortasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.