Analist, Altın için Haftalik Al-Sat Seviyelerini Verdi!

Altın fiyatları, Pazartesi günü ABD tatili nedeniyle gün içinde zayıf işlemlerle yatay seyretti. Analist Matt Simpson, sarı metalin 19 Mayıs’tan bu yana 1.805 dolar ile 1.880 dolar arasında kaldığını söylüyor. Bu yüzden analist, altın piyasasının yatırımcılardan çok traderlara hitap ettiğini belirtiyor.

“Altın, yeni yönlü hareket için bir katalizör arıyor”

Spot altın, basın zamanında %0,02 düşüşle 1.838,74 dolardan işlem görüyor. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,05 düşüşle en son 1.839,6 dolarda duruyor. Dolar endeksi, yaklaşık yirmi yılın en yüksek seviyesine yakın bir seviyeden aşağı kaydı. Bu da off-shore alıcılar arasında dolar fiyatlı külçe talebini kısmi de olsa yeniden alevlendirdi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugün ABD’de resmi tatil. Bu da likiditenin ve dolayısıyla oynaklığın muhtemelen daha düşük olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle yeni bir katalizör olmadan altın üzerinde yönlü hareketler yapmayı zorlaştırıyor.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal hükümet dairelerinin, Federal Rezerv Sisteminin ve hisse senedi ve tahvil piyasalarının, Pazartesi günü Haziran ayının tatili nedeniyle kapalı olacağını hatırlatalım.

“Altın traderları, bu seviyeler arasında işlem yapmayı seçecek”

ABD Merkez Bankası, geçen hafta enflasyonla mücadele taahhüdünün altını çizdi. Bu doğrultuda gerekli faiz artırımlarını yapacağını gösterdi. Wall Street vadeli işlemleri bu endişeler arasında erken kazanımlarını kaybetti. Bu nedenle Asya hisseleri de, nadir görülen bir ralliyi sürdüremedi. Matt Simpson, bu ortamda altın tahminlerini paylaşıyor:

Altın fiyatları, 19 Mayıs’tan bu yana 1.805 dolar ile 1.880 dolar arasında etkili bir şekilde dalgalı bir aralıkta. Bu da onu bir yatırımcı piyasasından çok bir trader piyasası yapıyor. Traderların 1.800 doların üzerindeki düşüşleri almayı tercih edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca 1.880 doların altındaki rallileri satmayı seçeceğini tahmin ediyoruz.

SPDR Gold Trust’ın holdingleri artış gösterdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD TÜFE verisi 8,6 ile tarihi zirvelere çıktı. Federal Rezerve’in de buna cevabı tarihi oldu. Fed, geçen Çarşamba Fed Fon Oranı’nı 75 baz puan artırarak, tarihe bir not düştü. Şahin görünümünü pekiştiren Fed, piyasaları sert bir şekilde vurdu. Altın da, güçlenen doların ve büyük merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasının ardından geçen haftayı düşüşle tamamladı. Bunda faiz getirmeyen külçenin cazibesini azalmasının da önemli bir etkisi var.

SPDR Gold Trust dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonudur. Altın ters rüzgarlarla karşılaşsa da SPDR, holdinglerinin Perşembe günkü 1.063.94 tondan Cuma günü %1,1 artışla 1.075.54 tona yükseldiğini söyledi. Bu da yatırımcıların altından kolayca vazgeçmediğini göstermesi açısından önemli bir gösterge.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.