ASELSAN’dan kritik teslimat! Tehditleri ARIN yakalayacak

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, şirket, Türkiye’nin teknolojik bağımsızlık vizyonu ışığında sivil sahalardaki atılımlarını devam ettiriyor.

Güvenlik amaçlı kullanılan x-ray bagaj kontrol cihazları, havaalanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, devlet binaları gibi birçok tesisin güvenliğinin sağlanmasında kritik önem taşıyor.

ASELSAN’ın yerli ve milli x-ray cihazları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) uhdesinde kullanılmak üzere Tokat Havalimanı’na teslim edildi.

Şirket ile DHMİ arasında 14 Aralık 2020’de “DHMİ 30 Adet Çift Açılı X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı Temini ve Tesisi İşi Sözleşmesi” imzalanmıştı.

Açılışı 25 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası’na ASELSAN ve HTR tarafından birlikte geliştirilen ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazlarından 18 adet teslim edilmişti.

Proje kapsamında Tokat Havalimanı Yeni Terminal Binası’na da 12 adet ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı verildi. Tokat Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılması planlanıyor.

ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazları, etkin atom numarasına göre organik, inorganik, metal madde ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor. Cihazlarda otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme fonksiyonu, tünel giriş-çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi gibi kabiliyetler bulunuyor.

– “ASELSAN, GÜVEN DEMEK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, havalimanlarında aktif olarak kullanılmaya başlanan yerli cihazlar için şunları kaydetti:

“ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla kısa sürede geliştirdiği ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazlarımız, ülkemizin pek çok yerinde kullanılmaya başlanacak. Nerede yüksek teknoloji varsa ASELSAN’ın milli imzası orada olacak. ASELSAN ismi, güven kelimesiyle birlikte anılmaya devam edecek.”

Related Posts

NASA, ‘Uzaylıları’ Bulabilecek Yüzen Robotcuk SWIM’i Tanıttı

NASA geçtiğimiz günlerde tarihinde bir ilke imza atarak ABD dışında ticari bir hava üssünden ilk defa roket fırlatmıştı. Kurum çok çalışıyor …

Haftaya A101 marketlerde akıllı televizyon ve telefonlar var

Yaz döneminde daha da hareketlenen perakende gıda zincirlerindeki teknoloji indirimleri hız kesmeden devam ediyor. Bu hafta da farklı …

Volvo’dan Milyar Dolarlık Elektrikli Araç Fabrikası

Karbon emisyonlarının önemli bir bölümünü oluşturan otomotiv endüstrisi, daha sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için elektrikli otomobil …

NASA’nın Ay misyonu ileri bir tarihe alındı

NASA, önümüzdeki yıllarda evvel Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor. NASA’nın Artemis ismini verdiği bu projede, SpaceX başta …

Media Markt, Teknosa, Vatan ve Sunny Hakkında Soruşturma

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hepimiz en iyi ekipmanlara ve donanımlara sahip olmak istiyoruz. Bu amaçla da sıklıkla internet sitelerinden …

Lightyear Filmi, Eşcinsellik Nedeniyle 14 Ülkede Yasaklandı

Disney’in Oyuncak Hikâyesi serisinde tanıştığımız ve akıllarımıza kazınan karakteri Buzz Lightyear, 17 Haziran tarihinde vizyona girecek. Pixar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.