Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz: Bundan sonra bilinmezlikler ortadan kalkana kadar Türkiye geneli seçim anketi yapmayı düşünmüyoruz

14 Mayıs’ta yapılan seçim öncesi gözaltına alınan ve seçimi nezarethanede geçiren Avrasya Araştırma kurucusu Kemal Özkiraz

Özkiraz’ın, 13 Mayıs Cumartesi günü sosyal medya hesabından paylaşılan gönderiyle gözaltına alındığını duyurulmuş, gözaltı sebebinin ise “Muharrem İnce’nin talebi doğrultusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında” olduğu ifade edilmişti. Özkiraz, 16 Mayıs’ta serbest bırakılmıştı

Dün geç saatlerde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özkiraz, gözaltındayken oy dahi kullanamadığını belirtti. Seçim anketlerinde yanıldıklarını ancak hata payını aşacak hiçbir ciddi bilimsel hata bulamadığını belirten Özkiraz, “O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı” dedi.

Özkiraz, “Hülasa Türkiye’de ne kadar çaba harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Bu sebeple de bundan sonra (en azından bahsettiğim bilinmezlikler ortadan kalkana kadar) Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz” kararını açıkladı.

“Bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı”

Kemal Özkiraz’ın paylaşımı şöyle:

“Merhabalar, Elektronik cihazlarıma polis tarafından el konulduğu için sim kart ve doğrulama kodumu yeni alabildim. Seçimden önce gözaltına alındım, 4 gün süren gözaltı süremde de twiter hesabımı kullanamadım. Twiter hesabımdan bazı twitler atılmış bunları da ben atmadım. Seçimleri ve yaşananları takip edemedim hatta oy dahi kullanamadım.

Seçim sonuçlarıyla anketlerimiz arasında ciddi farklar var. Serbest kaldıktan bu yana tüm ham datalarımızı inceledim. Bizim gibi hata payı dışımda tahminde bulunan birçok firmayla ham datalarımızı karşılıklı çek ettik. Açıkça söylemem lazım ki hem bizim anketlerimizde hem de diğer anketlerde hata payını aşacak boyutta hiçbir ciddi bilimsel hata bulamıyorum. Elimizde hile yapıldığına dair bir kanıt da yok. O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı.

Bunun çok büyük kısmının sonradan vatandaşlık almış kişiler ve yurtdışı oylar olduğunu düşünüyoruz (YSK bu bilgileri şeffaf biçimde paylaşmadığı için bu konu da esasen kesin değil). Sandık güvenliği konusunda da muhalefetin tüm temsilcileri eksikler olduğunu kabul ettiğine göre maalesef ki bunları sonraki seçimlerde de ölçemeyeceğimiz açıktır.

Hülasa Türkiye’de ne kadar çaba harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Bu sebeple de bundan sonra (en azından bahsettiğim bilinmezlikler ortadan kalkana kadar) Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir