Avrupa Siyasi Topluluğu’nun birinci toplantısı Prag’da: Türkiye’ye yeşil ışık

Avrupa Birliği’nin modülü olmayan ülkelerin siyasi karar süreçlerine iştirakini amaçlayan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “AB kısa vadede Avrupa kıtasını yapılandırmanın tek yolu olamaz.” diyerek tanıttığı Avrupa Siyasi Topluluğu, 6 Ekim’de birinci toplantısını yapacak. Toplantının Çek Cumhuriyeti’nin başşehri Prag’da yapılacağı belirtildi.

Euronews’ten Gizem Yalnızca ve Kamuran Samar’ın haberine nazaran; Macron, 1 Eylül’de yaptığı açıklamada, birçok AB ülkesinin toplantıya Türkiye’nin de katılıp katılmayacağını sorduğunu belirterek “Fransa, Türkiye’nin iştirakini veto etmeyecek.” halinde konuşmuştu.

Konunun Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın 5 Eylül’de yaptığı Türkiye ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile toplantı ortalarında da konuşulduğu tabir edilmişti.

Öte yandan, AB ve üye olmayan öbür ülkeler ortasındaki siyasi istişareyi genişletmeyi amaçlayan Avrupa Siyasi Topluluğu’nda “Türkiye” fikrinin tartışma yarattığı belirtiliyor.

Fransız Le Monde gazetesi geçtiğimiz günlerde “Avrupa Siyasi Topluluğu projesi Türkiye hadisesiyle karşı karşıya” başlıklı haberinde AB üyesi ülkelerin “Macron’un ‘sevgili projesine’ Ankara’yı da dahil etmekte isteksiz” olduğunu yazdı.

euronews Türkçe’ye konuşan Türkiye ve AB bağları uzmanı Milletlerarası ve Stratejik Bağlantılar Enstitüsü Yönetici Yardımcısı Didier Billion’a nazaran, Avrupa Birliği’ni tekrar çalışır hale getirmek için öne sürülen projelerden biri olan Avrupa Siyasi Topluluğu’na Türkiye ve İngiltere katiyen dahil edilecek.

AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU NEDİR?

Proje, AB’nin bir kesimi olmayan ülkelerin de siyasi karar süreçlerine iştirakini amaçlıyor. Hakikaten Macron projeyi tanıtırken “AB kısa vadede Avrupa kıtasını yapılandırmanın tek yolu olamaz.” biçiminde konuşmuştu.

Didier Billion bu projeyi, Macron’un başarısızlığa uğrayan “Avrupa Birliği’ni yine işler hale getirme” hırsının bir sonucu olarak görüyor: “Kendisini Avrupa’nın en kıymetlisi, AB’ye en çok inanan kişi olarak sunan Macron birinci misyon müddetinde düşündüğünü yapamadı. Yeniden de yanlışsız bir tespitten yola çıktı, AB düzgün bir formda işlemiyor. Bu yüzden Avrupa Siyasi Topluluğu projesini icat etti zira 27, 28 ya da orta vadede daha fazla devletle AB’nin 10 – 15 yıl evvelki üzere çalışmaya devam edemediğini düşündü.”

Didier, projenin “Çok Vitesli Avrupa” ve “Tek Merkezli Avrupa” üzere AB’ye eski gücünü tekrar kazandırmak için öne sürülen fikirlerle de temaslı olduğuna inanıyor.

Çok Vitesli Avrupa fikri temel çizgileriyle oy birliği ve çoğunluk unsurlarına nazaran hareket etmeyen ve endüstriyel, ekonomik, askeri ve siyasi projeleri hazırlayan 3 ila 6 ülkeden oluşan bir merkezi çekirdek tasarlıyor. Ve içerisinde direkt bu merkezi çekirdeğe bağlı olmayan, AB ülkeleri ve Türkiye üzere şimdi üye olmayan öteki devletler de yer alacak. Bu devletler Avrupa dinamiğine bağlı olacak lakin tüm haklarla sorumluluklara sahip olmayacak.

HANGİ ÜLKELER KATILACAK?

Macron’a nazaran AB’nin demokratik pahalarını paylaşan her ülke Avrupa Siyasi Topluluğu’na katılabilir.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı 1 Eylül’de Elysee Sarayı’nda büyükelçilere yaptığı konuşmada, siyasi topluluğun AB üyesi ülkelerin yanı sıra “İngiltere, Norveç, İsviçre, Batı Balkan ülkeleri, Ukrayna” üzere ülkelerin bir ortaya gelmesine müsaade vermesi gerektiğini söyledi.

Buna nazaran, Ukrayna, Moldova, Gürcistan üzere aday ülkeler topluluğun beklenen üyeleri ortasında.

Diplomatik kaynaklar birinci toplantıya Türkiye, Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek’in yanı sıra Norveç, Liechtenstein, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Ermenistan ve Azerbaycan’ın başkanlar düzeyinde davet edileceğini söylüyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası AB’den yeşil ışık alan Ukrayna ve Moldova’ya haziran ayında adaylık statüsü verildi.

Macron o günlerde Ukrayna’nın AB adaylığının yıllar süren bir süreç sonrası üyeliğe dönüşebileceğini söylemiş, Ukrayna üzere AB ile tıpkı kıymetleri paylaşan ülkelerin üye olmak yerine “Avrupa Siyasi Topluluğu” çatısı altında birleşebileceğini söz etmişti.

AB yetkilileriyse Avrupa Siyasi Topluluğunu, hem AB hem de üçüncü ülkeler için “kapsayıcı bir süreç” olarak tanımlıyor. Bunun AB genişlemesinin yahut siyasetlerinin yerine geçecek bir oluşum olmadığı vurgulanıyor.

TÜRKİYE AÇISINDAN TOPLULUĞUN ANLAMI

TBMM Ulusal Savunma Kurulu Lideri Ahmet Aydın, 7 Eylül’de Prag’da katıldığı parlamentolar ortası bir konferansta Avrupa Siyasi Topluluğu projesini gündeme getirdi.

Aydın burada yaptığı konuşmada, “Avrupa jeopolitik topluluğu ve Avrupa siyasi topluluğu üzere fikirlerin” Türkiye’nin üyelik statüsüne gölge düşürdüğünü söyledi.

Aydın, “AB genişleme sürecinde dürüst davranmıyor, AB’nin her ülkeye eşit ve adil davranması gerekiyor. AB’nin genişleme siyasetinde giderek bariz hale gelen ve Türkiye’yi genişleme perspektifinden dışlamak için yapılan ‘Türkiye’ ve ‘Balkanlar’ ayrımının son bulması gerektiğine inanıyoruz.” halinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Fransız mevkidaşı Colonna ile yaptığı ortak basın toplantısında Ukrayna’daki savaş çerçevesinde yaşanan son gelişmelerin Türkiye’nin Avrupa ve Avrupa Birliği için ne kadar değerli bir ülke olduğunu gösterdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “AB lakin Türkiye ile potansiyelini hayata geçirebilir ve gerçek manada bir jeopolitik aktör olabilir.” halinde konuştu.

İLK TOPLANTIDA NELER KONUŞULACAK?

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun önderler seviyesinde birinci toplantısı 6 Ekim’de AB periyot lideri Çekya’da, AB Başkanlar Doruğu öncesinde yapılacak.

Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı açılış oturumuyla başlayacak ve yuvarlak masa toplantılarıyla devam edecek.

Toplantılarda güvenlik, istikrar, güç, iklim, ulaştırma, iktisat üzere başlıklarda birçok husus ele alınacak. Önderlerin ikili görüşmeler yapması beklenen günün sonunda kapanış yemeği verilecek.

Toplantıda bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, güç krizi ve ekonomik durumun konuşulması bekleniyor.

Related Posts

Sedat Peker’i tehdit videolarıyla bilinen Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi

Sosyal medyada kendisini “Cenk Çelik Ümraniye” şeklinde tanıtan ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker aleyhindeki videoları ile bilinen Cenk …

Belçika’da katı yasalar sayesinde sokaklarda başıboş hayvanlara rastlanmıyor

Belçika’da hayvan refahı, katı yasal düzenlemeler, barınakların polisle iş birliği içindeki faaliyetleri, zarurî kısırlaştırma ve kayıt altına …

Yaptırımlar alkol piyasasını da vurdu: Rusya, votka fiyatlarını artırıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede votka üzere çok tüketilen alkollerin asgarî perakende fiyatını artıracak. Bakanlık, Ocak 2023’te yürürlüğe girecek …

Trabzonspor’da Umut Bozok sitem etti! “Türk futbolcuyuz, zoruma gitti…”

Trabzonsporlu futbolcular, Kayserispor’u 2-1 yendikleri maçın ardından değerlendirmelerde bulundu. Attığı galibiyet golü sonrası Kayserispor …

Afganistan’da bir okulda intihar saldırısı: 19 meyyit, 27 yaralı

Afganistan’ın başşehri Kabil’de bir eğitim merkezine düzenlenen intihar akınında, birinci belirlemelere nazaran 19 kişi ölürken 27 kişi de …

Gabriel Jesus: Artık özgürüm ve gülümsüyorum!

Arsenal’in dönem başında transfer ettiği Gabriel Jesus, Manchester City’den ayrılk kararını nasıl aldığını ve Pep Guardiola ile ortasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.