Bakan Nebati’den enflasyon ve minimum fiyat açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yüz Yüze 100 Gün Ümraniye Programı kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vakıf ve dernek liderleri, iş insanları, kanaat başkanları ile buluşma ve istişare toplantısına katıldı.

Bakan Nebati “Enflasyon problemini çözmek için tüm adımları tek tek atıyoruz. Attığımız adımların tamamı enflasyonla çabaya katkı sağlıyor ve sağlamaya devam edecek” dedi.

Asgari fiyatla ilgili iletiler da veren Bakan Nebati, “Memur, emekli ve çalışanımızın alım gücünü artırdık. Yılbaşından bu yana taban fiyatta gerçekleştirdiğimiz yüzde 94.6’lık artış tüm kaynaklarımızı seferber ettiğimizin somut örneğidir” ifadeleri kullandı.

Cari açık sayılarına ait de konuşan Nebati, “Enerji hariç 2020 yılında güce petrole ödediğimiz meblağ 28 milyar dolar. 2021 yılında 51 milyar dolar, 2022 yılında 100 milyar dolara hakikat gidiyor” bilgisini paylaştı.

 

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle: 

Olumlu performansa bağlı olarak memleketler arası kuruluşlar global iddialarını aşağı istikametli güncellerlerken ülkemizin büyüme varsayımları üst taraflı güncellenmiştir. 2020 yılında Türkiye’yle ilgili varsayımlar şöyleydi, evvel yatay ve sonra üst yanlışsız. Bu bir muvaffakiyet öyküsüdür. Kim ne derse desin. Biz muvaffakiyet kıssasını yazıyoruz, sizlerle bir arada. Amacımız belirli, iş dünyamız inanıyor. Büyük dayanışma ortamı içerisinde pazarın üretim üssü performansıyla biz bunu yapıyoruz. İstihdamda çok önemli artış kaydettik. 2022 yılı Haziran ayı prestijiyle toplam istihdamımız 30.9 milyona ulaşmış durumda. Yalnızca bu yılın birinci yarısında sağlanan savaş, dünya iktisadının durumu, Emtia ve güç fiyatlarındaki yükselişe karşın çarklarını döndüren büyüten istihdam artışı 862 bin kişi olmuştur. 

HAZİRAN AYI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 10,3’E DÜŞTÜ

Her zorlukta bir kolaylık vardır. Optimistlik rahmani karamsarlık şeytanidir. Onlar yanacağız dediler, biz büyüyeceğiz dedik. Onlar beşerler işsiz kalacak dediler, biz beşerler işlerini kaybetmeyecek dedik. Esnaf kepenk kapatacak dediler, biz büyümeye devam edeceğiz dedik. 10.3’e düşen Haziran ayı prestijiyle işsizlik oranına geldik. Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı çok sıkıntı günlerle karşı karşıya getirdi. Istırapların dünya manasında had safhada olduğu bir yerde diyoruz ki, biz yolumuza devam edeceğiz, amaçlarımıza ulaşacağız. 

HEDEFİMİZ 37 MİLYAR DOLAR

İhracatımız uzun trendde artış kaydetti. Güçlü performansımız 2022 yılında devam etti. Her ay Cumhuriyet tarihinin yeni ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Ülkemiz Turizm gelirleri bakımından başka tüm ülkelerden müspet ayrıştı. Beklentimiz yıl sonunda turizm gelirimiz 35-37 milyar doların üzerine çıkmak ve salgın periyodunun üzerinde performans göstermek. Üretimde büyümede istihdamda Türkiye adeta tam yol ilerliyor. Ekonomimiz çok şükür sağlam. Karamsarlar korosuna sorsanız yandık, bittik müziğini tekrar söylemeye devam ederler. Tenkide kapalı değiliz.

TÜRKİYE’NİN İMF’DEN BORÇ ALMADIĞINI BİLİYORLAR

Manipülatif çarpıtmalardan medet umanlar var. Beklentimiz yapan yaklaşımlardan öte değildir. Önlerinde unvan bulunanlar koro halinde Dolar şuraya gidecek diye palavra yanlış haber yaparlar. Önünde unvan bulunanlar Türkiye’nin IMF’ten borç almadığını bile bile büsbütün teknik duruşla kapasitesi imkanı kadar aldığı oranı borç aldıya dönüştürebiliyorlar. Bunu umarsızca yapıyorlar.

ENERJİ FATURASI 100 MİLYAR DOLARA HAKİKAT GİDİYOR

Tüm bu başarılarımızın yanında yüzleştiğimiz meseleler kelam hususudur. İhracata karşın güç ve emtia fiyatlarındaki artışla cari süreçler açığı artmıştır. Enerji hariç 2020 yılında güce petrole ödediğimiz fiyat 28 milyar dolar. 2021 yılında 51 milyar dolar, 2022 yılında 100 milyar dolara hakikat gidiyor. Bu bir gerçektir. Bunun tesirinin ne kadar derin olduğunu görmek açısından şunu görmek lazım. Gaza güce bu kadar ödemeseydik, 12 aylık birikimle cari süreçler 34,6 milyar dolar fazla verirdik. Yani bizim cari açığımızın temel sebebi yalnızca güç maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle ülkemiz güç seferberliği ilan etmiş durumda. Yenilenebilir güçler, nükleer santral… Bugün 2 sismik, 4 sondaj gemimizle denizlerde eşine az rastlanır sondaj filosuna sahip olmuş durumdayız. 

VATANDAŞIN VE GERÇEK DALIN YANINDAYIZ

Müzmin karamsarlara sorsanız kulplar takarlar. Son 20 yılda Özal’ın hayalini gerçekleştirerek çağ atlamıştır. Hangi alana bakarsanız bakın bunu net olarak görebilirsiniz. Bu süreçte kamu maliyesinden, disiplinden taviz vermedik. 2 yıl salgın baskısı, 6 aydır savaş baskısı. Bütün bunlara karşın bütçe performansımızın güçlü seyretmesine çaba ettik. Tüm vatandaşlarımızın ve gerçek dalımızın her daim yanındayız.

ASGARİ FİYAT AÇIKLAMASI

Memur, emekli ve personelimizin alım gücünü artırdık. Yılbaşından bu yana minimum fiyatta gerçekleştirdiğimiz yüzde 94.6’lık artış tüm kaynaklarımızı seferber ettiğimizin somut örneğidir.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de enflasyon yüksek seyrediyor. Global tedarik zincirinin bozulması, arz taraflı sıkıntılarının giderilmesiyle global emtia fiyatlarının olağanlaşmasını bekliyoruz. İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatı dünyada tahıl fiyatlarında düşüş olarak yansımıştır. Tahılda fiyatlar savaş öncesi duruma gerilemiştir. Buna milletlerarası literatürde Recep Tayyip Erdoğan tesiri diyorlar. Tahıl krizi çözülmediği takdirde batı ülkelerin karşı karşıya durumun ne kadar korkutucu olduğunu duymuş olsaydınız neden Recep Tayyip Erdoğan tesiri dediklerini anlardınız.

251 MİLYAR LİRALIK VERGİDEN FERAGAT EDİLDİ

Enflasyonu kararlılıkla biz yeneceğiz. Vergi oranlarında büyük ölçüde düşüşler sağladık. Güçteki artışları minimum seviyede yansıması için sübvanse ediyoruz.  251 milyar lira vergi gelirinden feragat ediyoruz. Başta çiğ süt, ziraî dayanaklarda önemli artışlar gerçekleştirdik.

AKARYAKIT FİYATLARI ELEŞTİRİSİ

Son iki ayda dünyada petrol fiyatları yükselirken ana haberlerin manşetleriydi. Akaryakıta, motorine artırım sabah akşam manşetti. Dünyadaki fiyatlar arttı. OECD içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz. Biz yüzde 24’lerde vergi alıyoruz. Pompa çıkış fiyatlarında çabucak her akşam haber alıyoruz. Motorin 22 liraya indi manşetlerde yok. Akaryakıt 22 liraya düştü altyazı geçiyor. Sorunlara büyüteçle bakmak, karamsarlık yapmak. Hakkı teslim edin, bu kadar. Petrol umut ediyorum daha da aşağı iner.

DİYALİZ MERKEZLERİ İÇİN YÜZDE 40 İYİLEŞTİRME

Son günlerde diyaliz merkezleriyle ilgili haberleri görüyoruz. Diyaliz merkezleri için çalışma yaptık. Çalışma bugün SGK’dan imzalanıp çıkacak. Diyaliz için yüzde 40 civarında iyileştirmeler yapılacak olacak.

KKM hesabı başlattık. Son yılların en kıymetli enstrümanlarından bir tanesi. Maliyet geldi demekle bunun ülke iktisadına ne kadar katkı sağladığının gerçekliğini ortadan kaldıramazsınız. Finansal istikrar değerli ölçüde sağlanmıştır. KKM sahipleri hem faiz hem de Döviz artışından gelir elde ediyormuş üzere çarpıtılmış tabirler insanlarımızın dikkatinden kaçmamıştır.

Enflasyon problemini çözmek için tüm adımları tek tek atıyoruz. Attığımız adımların tamamı enflasyonla gayrete katkı sağlıyor ve sağlamaya devam edecek.

Related Posts

Hazine garantili borçlar için 15 milyar TL kur farkı ödendi!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kamu idarelerinin Hazine garantili borçları için 15 milyar TL kur farkı ödendiğini açıkladı …

Avrupa’nın en yoğun havalimanı, İstanbul Havalimanı oldu

EUROCONTROL, 19 – 26 Eylül 2022 dönemi hava trafik istatistik verilerini yayınladı. Buna göre söz konusu tarihlerde günde bin 286 uçuşla İstanbul …

TEKNOFEST şampiyonları ödüllendirildi

Manisa Öğretmenevi’nde düzenlenen ödül törenine Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Yunusemre Belediye …

SHIB ve Ripple Satın Almalı Mısınız? Beklenen Seviyeler Ne?

Kripto analisti John Isige’ye göre, Shiba Inu (SHIB) için önümüzdeki seanslarda bir yükseliş muhtemel. Analist, SHIB’in bir alım bölgesinde …

Powell: Fed, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edeceğini belirtti. Powell, Fed’in …

Akasya AVM’deki ünlü kahvecide böcek skandalı

Türkiye’nin birçok kentinde şubesi bulunan kahve zinciri Kahve Dünyası’nda kaydedilen görüntüler gündem oldu. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.