Barış Pehlivan AKP’nin ‘seçim kurulları’ planını yazdı: ‘1400 lider ve üyenin değişiminden bahsediyoruz’

Gazetemiz müellifi Barış Pehlivan, AKP iktidarının seçim heyetlerinin üyelerini değiştirme hazırlığına ait çarpıcı bir köşe yazısı kaleme aldı.

Pehlivan, “Seçim konseylerinde vazife almaması istenen yargıçlar için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek? Ya da evvel seçim şuraları belirlenip kuradan çıkan “istenilmeyen”hâkimler Yaz Kararnamesi’yle uzaklaştırılacak mı? Böylelikle o hâkim hak kazandığı vilayet yahut ilçedeki seçim heyetinde vazife yapamaz hale mi gelecek?” diye sordu.

Pehlivan’ın “İktidarın seçim oyunu” başlıklı yazısından bir kısım şöyle:

“17 Haziran Cuma günü Yargıçlar ve Savcılar Konseyi (HSK) Yaz Kararnamesi’ni açıklayacak. O gün çok kapsamlı bir listenin yayımlanacağı ve beş bine yakın yargı mensubunun yerinin değiştirileceği ileri sürülüyor. 

İşte bu kararname, adalet komitelerinde yapılacak seçim şurası kuralarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü, bir hâkimin seçim konseyine girmeye hak kazanması için o vilayet ya da ilçede vazifesini yapıyor olması gerekiyor. 

Kulislerde konuşulan senaryo tam da burada devreye giriyor. Soruluyor ki, ya seçim konseyleri kararnameden sonra belirlenirse ne olacak? O denli ya, bir hâkimin öteki yere atanmasıyla, orada vazifesine başlaması ortasında müddet geçiyor. “Mehil müddet” denilen bu süreç bazen 15 günü buluyor. O sırada hâkim ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin yahut ilçenin yargı mensubu oluyor. Arafta kalıyor. 

Bakın, YSK’nin seçim yasası değiştikten sonra 13 Nisan’da aldığı kararın üçüncü sayfasında ne yazıyor: 

“Bir hâkimin, o yer hâkimi sıfatını kazanabilmesi için atanması kâfi olmayıp misyon yerine gelerek işe başlamış olması gerekir. Bu nedenle, evvelce ataması yapıldığı halde çeşitli nedenlerle atandığı vilayet yahut ilçedeki misyonlarına başlamamış yargıçların, konseyler oluşturulduktan sonra gelerek vazifelerine başlamış olmaları seçim şuralarında değişiklik yapılmasını gerektirmez.” 

Demem o ki… 

Şu sorular tartışılıyor: 

Seçim konseylerinde vazife almaması istenen yargıçlar için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek? 

Ya da evvel seçim heyetleri belirlenip kuradan çıkan “istenilmeyen”hâkimler Yaz Kararnamesi’yle uzaklaştırılacak mı? Böylelikle o hâkim hak kazandığı vilayet yahut ilçedeki seçim heyetinde misyon yapamaz hale mi gelecek? 

Bazılarına nazaran, seçim heyetleri çok da hayati ehemmiyette değil. Bazılarına nazaran ise bilhassa büyük vilayetlerdeki sandık konseylerinin oluşumunda ve yapılacak itirazlarda hayati ehemmiyete sahip. 

Sonuçta, tüm ülkedeki seçim heyetlerinde vazifeli 1400 lider ve üyenin değişiminden bahsediyoruz. Değişimin 6 Temmuz’a kadar hangi gün yapılacağı ve 17 Haziran’daki HSK kararnamesiyle eşgüdümü iktidarın seçim planını daha da netleştirecek.”

Related Posts

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

HDP kongresinden ‘siyasi hesap’ mesajı çıktı

Kongrede ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, “Bugünü ve yarını bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu …

Ankara’da boşanma davası açan eşini öldürdü, kayınbiraderini yaraladı

38 yaşındaki Tülay Fazilet, 2019 yılında evlenip, Konya’da yaşamaya başladığı Tunç Erdem’den (41) ayrılma kararı aldı. Erdem, Ankara’da yaşayan …

Emeğin ve azmin yansıması: Titus Tüneli

Ayşe Ersoy | [email protected] Arkeoloji Müzesi Müdürü Titus Tüneli, Hatay’a geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.