Bloomberg yazdı: Kripto para toplantısı yapıldı, 4 başlıkta düzenleme geliyor

Kripto varlıklarla ilgili yasal mevzuat konusunda uzun müddettir çalışmalarını sürdüren hükümet, öncelikle genel bir çerçeve düzenleme yapmayı, akabinde da kripto şirketlerine sermaye zaruriliği ve global şirketlere Türkiye’de şirket kurma koşulu üzere düzenlemeleri getirmeye hazırlanıyor.

Sözcü’nün aktardığına nazaran Bloomberg’e konuşan iki yetkili, Cumhurbaşkanlığında salı günü (dün) kapalı bir kripto varlık düzenleme mevzuat toplantısı gerçekleştirildiğini belirtti.

KİMLER KATILDI?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, AKP Genel Lider Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nurettin Canikli, Fatih Şahin ve Ömer İleri katıldı.

Toplantıda mevzuat hazırlıklarıyla ilgili yapılan toplantılarda gelinen evre ve formüller ele alındı. Çalışmaları bir mühlet askıya alan hükümet, arayışların devam etmesi kararı aldı.

ŞİRKET KURMA VE SERMAYE KURALI

Buna nazaran hükümet, kripto varlıklarla ilgili çalışmasında 4 ana başlık öne çıkıyor. Bunlardan birincisi milletlerarası kripto şirketlerine Türkiye’de şirket kurma mecburiliği getirilmesi.

Hükümet bu kapsamda daha evvel toplumsal medya şirketleri için getirdiği kuralı kripto alanında da uygulamak istiyor. Türk şirketlerin yüksek sayılarda vergi ödediklerine işaret eden yetkili, haksız rekabetin oluşmaması ismine memleketler arası şirketlerin de vergi mükellefi olmaları gerektiğine değindi.

AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırladığı teklifte bir öteki noktanın da sermaye kaidesiyle ilgili olması planlanıyor. Birinci değerlendirmeler 100 milyon TL’lik sermaye kuralının getirilmesi tarafında lakin bu sayı artabilir.

SAKLAMA VE VERGİLENDİRME

AKP kurmayları, kripto varlıkların inançlı saklanması konusunda da formül arayışı içerisinde. Bu alanda mağduriyetlerin varlıkların korunması konusunda yaşandığına işaret eden bir yetkili, emniyetli saklama şartlarının oluşturulmasında bankaların teknolojik altyapılarının devreye girebileceğine dikkat çekti.

Hükümetin üzerinde durduğu lakin son kararı vermediği bir öbür bahis da ferdi yatırımcıya yönelik vergilendirme. Bu mevzuda üzerinde durulan seçenek ise sembolik bir kambiyo vergisinin kripto alımlarında uygulanması. Bu oranın yükselmesinin kayıt dışılığa neden olabileceğini düşünen iktidar orta yol bulmaya çalışıyor.

Related Posts

Hazine garantili borçlar için 15 milyar TL kur farkı ödendi!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kamu idarelerinin Hazine garantili borçları için 15 milyar TL kur farkı ödendiğini açıkladı …

Avrupa’nın en yoğun havalimanı, İstanbul Havalimanı oldu

EUROCONTROL, 19 – 26 Eylül 2022 dönemi hava trafik istatistik verilerini yayınladı. Buna göre söz konusu tarihlerde günde bin 286 uçuşla İstanbul …

TEKNOFEST şampiyonları ödüllendirildi

Manisa Öğretmenevi’nde düzenlenen ödül törenine Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Yunusemre Belediye …

SHIB ve Ripple Satın Almalı Mısınız? Beklenen Seviyeler Ne?

Kripto analisti John Isige’ye göre, Shiba Inu (SHIB) için önümüzdeki seanslarda bir yükseliş muhtemel. Analist, SHIB’in bir alım bölgesinde …

Powell: Fed, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edeceğini belirtti. Powell, Fed’in …

Akasya AVM’deki ünlü kahvecide böcek skandalı

Türkiye’nin birçok kentinde şubesi bulunan kahve zinciri Kahve Dünyası’nda kaydedilen görüntüler gündem oldu. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.