Borsa güne yükselişle başladı! Borsa düşecek mi yükselecek mi?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,89 artışla 5.603,48 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 49,48 puan ve yüzde 0,89 değer kazanarak 5.603,48 puana yükseldi.

EN FAZLA KAZANDIRAN MADENCİLİK OLDU

Bankacılık endeksi yüzde 1,03 ve holding endeksi yüzde 1,11 artış kaydetti. Tüm sektör endeksleri yükselirken en fazla kazandıran yüzde 1,56 ile madencilik oldu. Dün dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, yüzde 0,13 değer kaybederek günü 5.554,00 puandan tamamladı.

Analistler, küresel pay piyasalarında, merkez bankalarının “şahin” politikaları yakında terk edebileceği beklentisinin güçlenmesiyle risk iştahının desteklendiğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, iş gücü piyasasının soğumaya başlamış olabileceğine ilişkin tahminlerin arttığını belirten analistler, para piyasalarındaki “şahin” fiyatlamaların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta alınacak para politikası kararları öncesi zayıfladığını bildirdi.

FED FAİZLERİNDE BEKLENTİ YÜZDE 24

Söz konusu gelişmelerin ardından, para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed’in 14 Haziran’da 25 baz puan faiz artıracağına yönelik öngörüler yüzde 24’e geriledi. Öte yandan, Dr. Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) atanan ilk kadın başkan olurken, Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına getirildi.

BİST 100 ENDEKSİNDE 5.700 VE 5.850 DİRENÇ SEVİYESİ

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.700 ve 5.850 seviyelerinin direnç, 5.500 ve 5.400 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

BORSA DÜŞECEK Mİ YÜKSELECEK Mİ?

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta Mehmet Şimşek ismi etkili olmuş ve BİST 100 endeksi bir yükseliş trendine girmişti. Dün gece Merkez Bankası Başkanlığına Dr. Hafize Gaye Erkan’ın atanması ve ekonomide yapısal reformlar oluşacağı beklentisi borsa yatırımcılarına güven veren gelişmeler arasında. Piyasa beklentisi içinde yapısal reformlar oluşursa BİST 100 endeksinin 6.000 puan seviyesine kadar yükselebileceği tahmin ediliyor. Merkez Bankasının yeni başkanı Hafize Gaye Erkan’ın faiz gibi kritik konularda alacağı kararlar da borsa endeksine etki edecek en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx