Bu Altın Tahminlerine Dikkat: 4 Analist, O Seviyeleri Bekliyor!

Altın, Cuma günü ABD Hazine faizlerindeki düşüşle ilk önce marjinal bir şekilde yükseldi. Ancak yükselen bir dolar, külçe talebini azaltarak fiyatları sekizinci haftanın en büyük haftalık düşüşüne ayarladı. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın boğaları Fed’den bir miktar erteleme umuyor”

Perşembe günü Federal Rezerv’in en sesli şahinlerinden ikisi, bu ayın sonunda 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha destekleyeceklerini söylediler. Ancak daha sonra daha yavaş bir hıza geçiş yapacaklarını kaydettiler. SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasanın enflasyon korkularından büyüme endişelerine dönüştüğü göz önüne alındığında, altın boğaları Fed’den bir miktar erteleme umuyor. Ama bir güvercin göründü gibi.

“Altının 1.750-60 doları geçmekte sorun yaşaması muhtemel”

Spot altın, yazı sırasında %0,2 artışla 1.744,07 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 artışla 1.740,50 dolara yükseldi. Gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, önceki iki seansta elde edilen kazançların ardından gerileyerek, getirisi olmayan altını canlandırdı.

Stephen Innes, tüketici fiyat endeksi tarafından yönetilen gelecek haftanın yoğun ABD veri listesine girerken altının daha güçlü Hazine faizleri ile 1.750-60 doları geçmekte sorun yaşayabileceğini söylüyor.

Suki Cooper: Altın için kilit seviye 1.690 dolar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, külçe bu hafta yaklaşık %3,7 kaybetti. 13 Mayıs’tan bu yana en büyük haftalık düşüşünde. Ayrıca, dördüncü haftasında da düşmesi muhtemel. Dolar ise, 2002’den bu yana en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Bu da dolar fiyatlandırılmış altını Çarşamba günü dokuz ayın en düşük seviyelerine itti. Standard Charted analisti Suki Cooper bir notta, şu hususlarına altını çiziyor:

Altın, yükselen enflasyon riskleri ve durgunlukla ilgili artan endişeler arasında sıkışıp kaldı.  Sarı metal, ipucunu altından ziyade güvenli liman akışlarından yararlanan dolardan almaya döndü. Altın, mevsimsel olarak yavaş olan talep döneminde daha zayıf bir fiyat tabanına karşı da savunmasız. Külçe için kilit seviye 1.690 dolar.

David Meger: Eski moda pazarlık avı görüyoruz

High Ridge Vadeli İşlemleri metal ticareti direktörü David Meger, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Altının dramatik satışlarından sonra eski moda pazarlık avı görüyoruz. Dünkü 1.700 dolarlara doğru yaşanan düşüşün ardından düşüşlerde alıma açık bir ilgi var. Bugün daha fazla artmayan dolar, altının da toparlanmasına izin verdi.

Fawad Razaqzada: Kısa vadede altında ekstra dikkat gerekiyor

Altın, Fed’in asi enflasyonu dizginlemek için Mart ayında faiz oranlarını yükseltmeye başlamasından bu yana 300 dolardan fazla değer kaybetti. Bu da getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırdı.

Dolar, artan resesyon riskleri arasında tercih edilen güvenli liman olarak ortaya çıktı. Perşembe günü gevşemeden önce bir önceki seansta yaklaşık yirmi yıla yakın bir seviyeye ulaştı. City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, piyasayı şu şekilde değerlendiriyor:

Güçlü ABD doları ve yükselen faiz oranları ortamında satışın kolayca devam etmesi mümkün. Bu yüzden, kısa vadede altında görebileceğimiz herhangi bir gücün, ekstra dikkatle ele alınması gerekir.

Piyasa için bir sonraki katalizörün, işgücü piyasası raporunun yayınlanacağı bugün gelmesi olası. Veriler günün erken saatlerinde haftalık işsizlik başvurularının geçen hafta arttığını gösterdi. Ayrıca, işgücü talebinin yavaşladığı, işten çıkarmaların Haziran ayında 16 ayın en yüksek seviyesine çıktığı görülüyor.

Related Posts

Reuters: Rusya Merkez Bankası Türk Lirası almayı düşünüyor

Rus Merkez Bankası, hür akışlı bir ruble-döviz kuru siyasetine bağlı kaldığını belirtmekle birlikte, fazla petrol gelirlerini berbat gün fonuna …

TZOB Lideri Bayraktar’dan süt ve süt eserlerine artırım gelecek uyarısı

TZOB Genel Lideri Şemsi Bayraktar, süt dalında yaşanan problemlere ait yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Kurulunun (USK) 15 Mayıs 2022 tarihinden …

Bakan Nebati’den enflasyon ve minimum fiyat açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yüz Yüze 100 Gün Ümraniye Programı kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vakıf ve dernek …

1 yılda 1 buçuk milyon arttı… İcra pençesinde

Borcunu ödeyemeyen ve icralık olan vatandaşların sayısı arıtıyor. İcra dairelerindeki dosya sayısı 24 milyon barajını da geçti. Bu yıl 1 Ocak-5 …

Kira artış oranı Ağustos ayında ne kadar?

Kira artış oranı, Enflasyon sayılarının açıklanmasıyla her ay muhakkak oluyordu lakin geçtiğimiz aylarda yapılan düzenlemeyle 1 yıl boyunca yüzde …

Mercedes Benz, Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu: Fiyat Fırladı!

Popüler altcoin Polygon’un çeşitli sektörlerde yaygın olarak benimsenmesi ivme kazanmaya devam ediyor. Mercedes Benz Group’un bir parçası olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.