Çin’de fabrikaların kapanması iPhone fiyatlarını etkiler mi? Açıklama geldi

Son haftalarda Çin’de ağır bir şekilde uygulanan Covid-19 karantina önlemleri, teknoloji üreticilerini de zorlamaya başladı. Apple ve Tesla gibi dev firmaların fabrikalarında üretim dururken, Apple’ın en büyük ortağı Foxconn’dan iPhone üretimi için yeni bir açıklama geldi.

Çin’in Kunshan şehrindeki iki Foxconn üretim hattı, Omicron vakalarının artışı sonrasında faaliyetlerini durdurdu, ancak Apple ortağından açıklama gecikmedi. Foxconn fabrika yetkilileri, üretim beklentilerinin düşmeyeceği konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Apple’dan iPhone 13 serisi için kritik karar!

Karantina ile boğuşan Foxconn’da iPhone üretimi ne durumda?

Apple’ın en büyük montaj tedarikçisi olan Foxconn, Kunshan’daki dört fabrikasından ikisini kapatmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana üretimleri askıya alan Çinli üretici, bu durumun iPhone stoklarında etki yaratmayacağını ifade etti.

Foxconn yetkilileri kapatılan fabrikalarda hangi ürünlerin montajının yapıldığını açıklamasa da, tedarik tarafında sorun yaşamayacaklarını söyledi. Ayrıca bazı raporlar, Covid-19 karantinasından etkilenen tesislerin Apple ürünleri için büyük tedarikçiler olmadığını ortaya koydu. Foxconn’un iPhone üretimi ihtiyacına göre diğer fabrikalara kaydırabileceğini de söylediler.

“iPhone’lar üzerinde etki yaşanacağını düşünmüyoruz” diyen Foxconn yetkilileri, işçilerin hangi koşullar altında çalıştığını ise açıklamadı. Fakat bazı işçilerin fabrikada kalması için tesis bünyesindeki yatakhanelere kapatıldığı aktarıldı.

“Üretim daha önce yedek fabrikalara dağıtıldığından dolayı fabrikanın ana ürünleri denizaşırı bir nakliye deposunda bulunuyor ve stok seviyeleri hala yeterli, karantinanın üretim üzerindeki etkisi sınırlı olacak.”

Asya ülkesinin Şanghay ve Kushan şehirlerinde 15 Nisan’dan bu yana ağır karantina önlemleri uygulanıyor. Bu önlemler kapsamında ülkedeki tesisler geçici olarak kapatılırken, Covid-19’a karşı sıfır toleranslı bir yaklaşım yürütülüyor.

Yine de Foxconn’dan gelen kesin açıklamalar, en azından iPhone stoklarında sorun olmayacağını ve fiyatların daha fazla fırlamayacağının bir göstergesi.

Peki siz Çin’deki iPhone üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

NASA, ‘Uzaylıları’ Bulabilecek Yüzen Robotcuk SWIM’i Tanıttı

NASA geçtiğimiz günlerde tarihinde bir ilke imza atarak ABD dışında ticari bir hava üssünden ilk defa roket fırlatmıştı. Kurum çok çalışıyor …

HDP kongresinden ‘siyasi hesap’ mesajı çıktı

Kongrede ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, “Bugünü ve yarını bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu …

Haftaya A101 marketlerde akıllı televizyon ve telefonlar var

Yaz döneminde daha da hareketlenen perakende gıda zincirlerindeki teknoloji indirimleri hız kesmeden devam ediyor. Bu hafta da farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.