Çin’den ABD’ye Tayvan uyarısı: Ateşle oynama

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping, ekonomik ve jeopolitik tansiyonlar de dahil olmak üzere ikili ilgileri ele almak üzere telefonda görüştü. Başkanlar ortasındaki 5’inci görüşme iki saatten fazla sürerken, Çin Dışişleri Bakanlığı görüşmeye ait yazılı açıklama yayınladı.

“Dünya barışı, Çin ve ABD’nin sorumluluğundadır”

AA’nın haberine nazaran; başkanların, Çin-ABD bağları ve çıkarları hakkında samimi bir irtibat ve fikir alışverişinde bulunduğu aktarılan açıklamada, “Değişim ve düzensizlik dünyası ile karşı karşıya kalan memleketler arası toplum ve dünyanın dört bir yanındaki beşerler, Çin ve ABD’nin dünya barışını ve güvenliğini sağlamasını, global kalkınma ve refahı teşvik etmede liderliği üstlenmesini bekliyor. Bu, iki büyük ülke olan Çin ve ABD’nin sorumluluğundadır” denildi.

“Tayvan Boğazı’nın iki tarafı da tek Çin’dir”

Xi’nin görüşmede, Çin’in Tayvan meselesine ait unsurlu tavrını detaylı olarak açıkladığı aktarılan açıklamada, “Xi, Tayvan Boğazı’nın her iki tarafının da tek ve birebir Çin’e ilişkin olduğu gerçeğini ve statükonun açık olduğunu vurguladı. Üç Çin-ABD ortak bildirisi, iki tarafın verdiği siyasi taahhütleri somutlaştırıyor ve tek Çin unsuru, Çin-ABD bağlantılarının siyasi temeli. Çin, ‘Tayvan bağımsızlığına’ yönelik ayrılıkçı hareketlere ve dış güçlerin müdahalesine muhakkak karşı çıkıyor” denildi.

ABD’ye ihtar: “Ateşle oynayan kendini yakar”

Çin hükümetinin ve halkının Tayvan meselesindeki pozisyonunun net olduğu vurgulanan açıklamada, “Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin kesin iradesidir. Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayan kendini yakar. ABD tarafının bunu açıkça görebileceğini umuyoruz. ABD, tek Çin unsuruna hürmet göstermeli ve üç ortak bildiriyi hem kelamlı hem de fiili olarak uygulamalıdır” denildi.

Biden: “ABD’nin Tayvan siyaseti değişmedi”

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, Tayvan konusunda Lider Biden’ın ABD siyasetinin değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye yahut Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı gayretlere şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtilmişti.

Çin, ABD’den Tayvan’a ziyareti provokasyon görecek

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Çin’in üzerinde hak tez ettiği Tayvan’a beklenen ziyaretiyle ilgili telaşların artması üzerine Çin bu bahiste sert karşılık vermişti. Pelosi’nin ABD’den gayri resmi savunma takviyesi alan lakin Çin’in kendi topraklarının bir kesimi olarak gördüğü Tayvan’a ziyareti durumunda Çin’in bu türlü bir geziyi bir provokasyon olarak göreceği tabir edildi.

“Çin’e meydan okunursa güçlü yansılar alınacaktır”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse katiyen güçlü yansılarla karşılaşacaktır” demişti.

Pelosi, Tayvan ziyaretini gerçekleştirmesi halinde en son 1997’de periyodun ABD Temsilciler Meclisi Lideri Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst seviye ABD yetkilisi olacak.

Biden, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir fikir olmadığını” söylemişti.

Tayvan ordusu tatbikatından

Related Posts

Şenay’ı öldüren eşi, 4 gün sonra teslim oldu

Olay, 13 Ağustos günü saat 22.00 sıralarında, Döşemealtı ilçesi Dağbeli Mahallesi’nde meydana geldi. Serkan Ayvaoğlu, boşanma aşamasındaki eşi …

Schengen soygunu… Hem çile hem para

Yurtdışına çıkışlarda pandemi önlemleri nedeniyle yaşanan Vize sıkıntısı, kısıtlamalar kalkınca rahatlar beklentisi vardı. Ancak aksine AB …

Haber alınamıyordu… Eski belediye başkanı ölü bulundu

Denizli’nin Çal ilçesinde evine dönmemesi üzerine aranan eski belde belediye başkanı Hasan Şakir Duranoğlu’nun cansız bedeni bulundu.Ortaköy …

Galatasaray, Karmen Aksoy’u kiralık olarak takımına kattı!

Galatasaray HDI Sigorta Bayan Voleybol Ekibi, orta oyuncu Karmen Aksoy’u kiralık olarak takımına kattı. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan yazılı …

Günün polemiği… Toker – Soylu gerginliği

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı yaptığı yazılı açıklamada, bugün Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in köşesinde müvekkili ile ilgili …

Sizi F1 pistine alalım! Kaçak hafriyat yetmiyor bir de yarışıyorlar

GÜLDEN ÇOKTAN- İstanbul’da sık sık gündeme gelen hafriyat kamyonları, tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.