Çocuklarda ekran bağımlılığıyla gelen hastalıklara dikkat

Ekran başında geçirilen mühletlere bağlı olarak çocukların da beden sıhhatinin bozulduğunu belirten Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Murat Aşcı, “Çocuklarda kamburlaşma, boyun düzleşmesi, bel ağrısı, sırt ağrısı üzere sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu problemler tedavi edilmezse omurgada eğriliklere, skolyoza, kamburluğa sebep olabiliyor.” dedi.

Pandemi devriyle birlikte birçok kişi konutta vakit geçirmeye alıştı. Bilhassa çocuk yaş kümesinin konutta birinci tercihi bilgisayar, tablet ve telefon üzere teknolojik aletler oldu. Uzmanlar ise bilhassa çocukların ekran başında uzun vakit geçirmesinin değerli sıhhat sorunları oluşturabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor. Dikkat edilmediği ve tedbir alınmadığı takdirde ise genç yaşta oluşabilecek omurga eğriliklerinin ileriki yaşlarda kalıcı meselelere neden olabileceği öngörülüyor.

“EKRAN BAŞINDA GEÇİRİLEN MÜDDET AZALTILMALI”

Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Murat Aşçı, birçok çocuğun fizikî oyun ve spor ile değil de ekran başında vakit geçirdiğine dikkat çekerek, bu mühletin en aza indirilmesi için anne babaları uyardı. Dikkat edilmediği takdirde bedende yanlış istikamette gelişim olabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Aşcı, “Pandemiyle birlikte ekran başında geçirilen mühlet arttı.

Çocuklarda bu biraz daha fazla oldu zira onlar okula gidemediler. Bu da bir alışkanlık oluşturdu. Telefon, tablet, bilgisayar kullanımının müddetlerinin giderek arttığını gördük. Çocukların olağan olarak daha hareketli olmaları gerekiyor. Oyun, spor üzere aktivitelere daha çok vakit ayırmaları gerekiyor. Zira bu çocuklar gelişim çağında.

Yanlış tarafta gelişim tercih etmediğimiz bir şey. Sağlıklı bir bedene sahip olabilmeleri için hareketli olmaları ve spor yapmaları çok kıymetli. Bunun için de ekran başında geçirilen müddetlerin azaltılması gerekiyor” dedi.

“KAMBURLUĞA SEBEP OLABİLİR”

Son vakitlerde çocuklarda omurgaya bağlı sıhhat sorunlarının görülebildiğini belirten Doç. Dr. Aşcı, ileriki yaşlarda kalıcı problemlerin yaşanmaması için erken tedbir alınması gerektiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Ekran başında geçirilen mühlete bağlı olarak küçük çocuklarda kamburlaşma, boyun düzleşmesi, bel ağrısı, sırt ağrısı üzere sorunlarla karşılaşabiliyoruz. bu problemlerde çocuklarda kalıcı duruş bozuklukları, kalıcı sırt ve boyun ağrılarının gelişmesine yol açabiliyor.

Kasların esnekliğinde azalmaya hatta kol ve bacaklarda güç kaybına neden olabiliyor. Müdahale edilmeyen bu problemler, çocuğun yetişkinlik devrinde ise kalıcı deformasyon ve kalıcı omurgada eğrilikleri, skolyoz, kamburluk üzere kıymetli sıhhat meselelerine taban hazırlayabiliyor” (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.