Facebook’ta büyük deprem! Zuckerberg çıldırdı!

Meta, maliyetleri azaltmak için daha geniş çaplı işten çıkarma süreci duyurdu. CEO Mark Zuckerberg, şirketin yaklaşık 10.000 çalışanı daha işten çıkaracağını ve henüz işe alıp yapmadığı 5.000 açık pozisyonu kapatmayı planladıklarını belirtti.

Meta, işe alım ekibinin boyutunu azaltacak ve etkilenen çalışanları çarşamba günü bilgilendirecek. Şirket, teknoloji departmanlarının işten çıkarma ve yeniden yapılanma çalışmalarını nisan ayının sonunda, iş ekiplerinin ise mayıs ayının sonunda duyuracak. Zuckerberg, sürecin 2023 sonuna kadar tamamlanabileceğini belirtti, ancak Meta’nın ABD dışındaki operasyonları için farklı zaman çizelgeleri olabileceğini de sözlerine ekledi. Yeniden yapılanmadan sonra, Meta işe alım sürecindeki ambargosunu kaldırmayı planlıyor.

Facebook’ta büyük deprem! Zuckerberg çıldırdı!

Zuckerberg, “Bu zor olacak ve bunun çaresi yok. Başarımızın bir parçası olan yetenekli ve tutkulu meslektaşlarımızla vedalaşmak demek olacak” diye yazdı ve şöyle devam etti: “Misyonumuza kendilerini adamışlar ve tüm çabaları için kişisel olarak minnettarım. Herkesi önceden olduğu gibi destekleyeceğiz ve hak ettikleri saygıyı göstereceğiz.”

Ayrıca, şirket hiyerarşik sistemi düzleştirmeye odaklanan yeniden yapılanma planları açıklayacak ve daha düşük öncelikli projeleri iptal edecek. İddialara göre, işten çıkarmalar, Reality Labs donanımı ve metaverse bölümünün bir parçası olan giyilebilir cihazlar üzerinde çalışan ekipleri etkileyecek. “Düzleştirme”, yönetim katmanlarını kaldırmayı içerirken, Meta birçok yöneticinin bireysel katkıda bulunanlar olmalarını isteyecek. Diğer bir deyişle, yöneticiler çalışanlarının odaklandığı bazı görevleri üstlenmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir