Glassnode: Bitcoin Satıyorlar! Büyük Dalga Gelebilir

Bitcoin (BTC), bu hafta 21.000 dolara ulaşmadan önce, 18 Haziran’da 17,708.62 dolarda dip buldu. Glassnode verilerine göre, 69.000 dolardan BTC satın alın yatırımcılar bile bu seviyede satmayı tercih etti. İşte rapor ve ayrıntılar…

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları sonunda vazgeçiyor

Bitcoin, ilk kez 18.000 doların altına düşerken piyasa başka bir büyük kan banyosu haftası yaşadı. Uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının vazgeçmesiyle gerçekleşen büyük tasfiyeler gerçekleşti. Glassnode verileri, art arda son üç gün boyunca her gün 2,42 milyar dolarlık Bitcoin tasfiyesi olduğunu gösteriyor. Firma, yakın tarihleri bir tweet’te şunları kaydetti:

Ardışık son üç gün, Bitcoin tarihindeki en büyük dolar cinsinden gerçekleşen Zarar oldu. 7.325 milyar doların üzerinde BTC kaybı, daha yüksek fiyatlarla biriken kripto paraları harcayan yatırımcılar tarafından kilitlendi.

Ayrıca, son üç günde, 18.000-23.000 dolar arasındaki fiyat aralığında 555 binden fazla Bitcoin el değiştirdi. İlginç bir şekilde, 1 yıldan uzun süredir BTC tutan ve 2021’in ilk yarısında veya öncesinde Bitcoin biriktiren uzun vadeli yatırımcılar paniklemeye başladı. Bu esnada, borsaları her gün 20.000 ila 36.000 BTC ile doldurdu.

Uzun vadeli BTC yatırımcılarının bakiyeleri düşüyor

Glassnode verileri, uzun vadeli yatırımcıların, fiyat 23.000 doların altına düştükten sonra 178 binden fazla BTC sattığını gösteriyor. Bu miktar, uzun vadeli yatırımcıların toplam varlıklarının %1,31’ini temsil ediyor. Ayrıca, toplam LTH (Uzun Vadeli Yatırımcı Arz Şoku) dengesini de Eylül 2021 seviyelerine taşıyor.

Glassnode ayrıca gerçekleşen büyük kapitülasyon belirtilerinden de bahsediyor. Bir raporda şunları yazıyor:

Borsalara coin gönderen uzun vadeli yatırımcıların kâr ve zararını araştırdığımızda, derin bir kapitülasyonun gerçekleştiğini görebiliyoruz. Hatta birkaç Bitcoin LTH’si 69 bin doları satın aldı. Ardından 18 bin dolarda 75% zararla sattı. Toplam LTH, günlük Piyasa Değerinin %0.0125’ini kaybediyor.

Bunun yanında Glassnode, Bitcoin madencilerinin de düşüşe nasıl tepki verdiğine göz atıyor. 2019-2021 birikim döneminden itibaren durgunlaşan dengeleriyle madencilerin stres altında olduğunu sözlerine ekliyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere geçen hafta, BTC madencileri hazinelerinden 9 bin dolar harcadı. Hala 50.000’den fazla BTC tutuyorlar. Bitcoin hash oranı da ATH seviyesinden %10 düştü.

Uzun vadeli yatırımcıların yanı sıra, kısa vadeli yatırımcılar da büyük kayıplar gördü. Glassnode şöyle açıklıyor:

Zararı değerlendirirsek, küçük balinalardan dev balinalara kadar neredeyse tüm cüzdanlar şimdi Mart 2020’den daha kötü durumda. Buna bakarak büyük gerçekleşmemiş kayıplara sahip olduklarını görebiliriz.

Glassnode, BTC fiyatı 18.000 doların altına düştüğü için toplam Bitcoin’lerin sadece %49’unun kârda olduğunu açıklıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.