Günün polemiği… Toker – Soylu gerginliği

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı yaptığı yazılı açıklamada, bugün Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in köşesinde müvekkili ile ilgili tamamen algı oluşturmaya yönelik ve müvekkilinin kişilik haklarını hedef alan ifadelerin yer aldığını öne sürdü.

Bu nedenle açıklama zorunluluğu doğduğunu belirten Kızılca, “Tüm hukuksal haklarımız saklı kalmak kaydıyla müvekkilimin herhangi bir ticari faaliyetinin ve şirket ortaklığının olmadığını kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Avukat Kızılca’nın açıklamasına konu olan ‘Soylu’nun şirketi Türkiye Sigorta acentesi başlıklı yazıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, sigorta şirketi ortaklığı olduğu ve bakanlık görevi sürerken şirket faaliyetlerini sürdürdüğü iddia edilmişti.

Haberde Soylu’nun ortağı olduğu belirtilen ‘Esigortan‘, hissesinin yüzde 81,1’i Varlık Fonu’nda olan Türkiye Sigorta’nın acenteliğini aldığı belirtilmişti.

Süleyman Soylu’nun aile şirketi olan Engin Sigorta’daki hisselerini Ticaret Sicil gazetesinin 26 Mayıs 2022 tarihli nüshasında yayımlanan karara göre, oğlu Engin Levent Soylu ve kızı Fatma Nur Eslem Soylu’ya devretmişti.

TOKER NE YAZDI

Çiğdem Toker’in yazısı şöyle:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, sigorta şirketi ortaklığı olduğu ve bakanlık görevi sürerken şirket faaliyetlerini sürdürdüğü, bir sır değil. (Soylu, poliçe basan yazıcıdan çıkan sese duyduğu sempatiyi Habertürk TV yayınında meslektaşlarımıza açıklamıştı.)

(Bir ayağı iş dünyasında olan bazı bakanların, kamu görevi olan bakanlık ile özel sektördeki işlerini birlikte yürütmesi, neredeyse kanıksanmış durumda.)

*

Soylu’nun, kurucusu olduğu ilk aile şirketi Engin Sigorta’daki pay devrini, bu köşede duyurmuştuk. Bununla birlikte Bakan Soylu’nun, 2021 yılı başında, Engin Levent Soylu ile birlikte kurduğu yeni şirketi, Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri A.Ş.’deki ortaklığı sürüyor.

Ticaret Sicil Gazetesi herkese açık. Toplam 100 bin TL sermayeyle kurulan Esigortan’ın, son yedi ayda tanınmış sigorta şirketlerinden ardı ardına aldığı acentelikler Ticaret Sicil Gazetesi’nde kayda geçmiş.

Esigortan’ın aldığı son acentelik, kendisini “prim üretiminde sektör lideri” olarak tanımlayan şirketten gelmiş: Türkiye Sigorta A.Ş.

Türkiye Sigorta’nın sigortan’ı “vekil tayin ettiğine ilişkin” karar, 10 Ağustos 2022 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış.

BİRLEŞME TANITIMI SARAY’DA YAPILDI

Türkiye Sigorta A.Ş., Eylül 2020’de kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesiyle kuruldu. Vakıfbank bünyesindeki Güneş Sigorta; Ziraat Bankası ile Halkbank bünyesindeki Ziraat Sigorta ile Halk Sigorta’yı devraldı. (Yanısıra Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik, Vakıf Emeklilik şirketleri de.)

Türkiye Sigorta’nın tanıtımı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı kompleksindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adını gücünden alan Türkiye Sigorta’nın sigorta sektörümüzü küresel rekabette zirveye taşımasını ümit ediyorum” demişti.

TÜRKİYE VARLIK FONU’NDA

Şirketin yüzde 81.10 payı Türkiye Varlık Fonu’nun kurduğu TVF Finansal Yatırımlar A.Ş.’ye ait. Kalanı Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

*

Devirlerle birlikte Güneş Sigorta’nın ticari ünvanı Türkiye Sigorta A.Ş. oldu. Türkiye Sigorta’nın 2021 Faaliyet Raporu’ndan bazı veriler:

-Aktif büyüklük: 14.3 milyar TL

-Prim üretimi: 11.8 milyar TL

– Aktif müşteri: 5.8 milyon

-Net kârı: 1.1 milyar TL

– Pazar payı: 13.4

ACENTE GELİRİ

Daha önce Engin Sigorta’nın çok büyüdüğü yönündeki haberlere, şirketten sert bir açıklama gelmişti. Şirket gelirlerine ilişkin detaylı bilgi de verilen o açıklamadan bir bölüm:

“Sigorta acentelerinin, ana şirket adına düzenledikleri poliçelerden elde ettikleri komisyon gelirleri haricinde herhangi bir gelirleri yoktur. Acentenin kârlılığı da komisyon gelirlerinden tüm giderlerin düşülmesiyle hesaplanır.”

*

Yeni şirket Esigortan’ın aldığı acenteliklerin mali ölçeğini de taraflar açıklamadan bilmek mümkün değil. Kaldı ki, kamu görevi ile özel sektör işinin birlikte yürütülmesinin bu kadar kanıksanmışlığı yanında çok da önemli değil.

Related Posts

Sedat Peker’i tehdit videolarıyla bilinen Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi

Sosyal medyada kendisini “Cenk Çelik Ümraniye” şeklinde tanıtan ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker aleyhindeki videoları ile bilinen Cenk …

Belçika’da katı yasalar sayesinde sokaklarda başıboş hayvanlara rastlanmıyor

Belçika’da hayvan refahı, katı yasal düzenlemeler, barınakların polisle iş birliği içindeki faaliyetleri, zarurî kısırlaştırma ve kayıt altına …

Yaptırımlar alkol piyasasını da vurdu: Rusya, votka fiyatlarını artırıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede votka üzere çok tüketilen alkollerin asgarî perakende fiyatını artıracak. Bakanlık, Ocak 2023’te yürürlüğe girecek …

Trabzonspor’da Umut Bozok sitem etti! “Türk futbolcuyuz, zoruma gitti…”

Trabzonsporlu futbolcular, Kayserispor’u 2-1 yendikleri maçın ardından değerlendirmelerde bulundu. Attığı galibiyet golü sonrası Kayserispor …

Afganistan’da bir okulda intihar saldırısı: 19 meyyit, 27 yaralı

Afganistan’ın başşehri Kabil’de bir eğitim merkezine düzenlenen intihar akınında, birinci belirlemelere nazaran 19 kişi ölürken 27 kişi de …

Gabriel Jesus: Artık özgürüm ve gülümsüyorum!

Arsenal’in dönem başında transfer ettiği Gabriel Jesus, Manchester City’den ayrılk kararını nasıl aldığını ve Pep Guardiola ile ortasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.