Hulusi Akar: Savunma endüstrisinde proje sayısı 750’yi aştı

Anadolu medyası tarafından gerçekleştirilen “Anadolu Soruyor” programının canlı yayının konuğu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar oldu.

Programda konuşan Akar, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“Savunma endüstrisinde proje sayısı 750’yi aştı”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, savunma endüstrisindeki gelişmeler kapsamında daha evvel 66 olan proje sayısının bugün 750’yi aştığını bildirerek ihracatın 3 milyar dolara yaklaştığını ve 2023’te 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

“Cin şişeden çıktı”

Türkiye’nin savunma endüstride daima üreten bir ülke pozisyonunda olduğunu belirten Akar, “Helikopterleri yaptık, gemileri yaptık bunların ötesinde bunları tasarlıyoruz, inşa ediyoruz, imar ediyoruzve ihraç ediyoruz. Münasebetiyle bu manada cin şaşeden çıkmıştır.” dedi.

Türkiye’nin yerli savunma sanayi üretimleri

Doğru yatırımlarla çağdaş bir ulusal savunma altyapısının oluşturulması için ağır efor harcayan Türkiye, hayati alanlarda epeyce başarılı sonuçlar alındı.

İşte ulusal savunma sanayiinin yıldızlarından kimileri:

ALTAY

Türkiye’de geliştirilen 3 jenerasyon ana muharebe tankıdır.

1500 beygir güç üreten ve dizel yakıt sistemiyle çalışan motor tankı 70 km/h ile hareket ettirebiliyor ve tanka 500 km’lik bir harekat menzili de sağlıyor.

Tankta dört kişilik mürettebat vazife alacak (Tank kumandanı, nişancı, doldurucu, sürücü).

Tankın muharebe yükü 65 ton olarak kestirim ediliyor.

Değişken süspansiyon sistemi sayesinde keskin hareket yapabilme ve üstün arazi yeteneğine sahip.

Tankın iç ve dış bağlantısını kesecek ve tankın elektronik sistemlerini sekteye uğratılabilecek elektromanyetik silahlara karşı donanımı mevcuttur.

12,7mm ağır makineli tüfek ve Aselsan Sarp yahut Aselsan Stamp öteki silahları olarak biliniyor.

KİRPİ

Araç ismini, korunması istikametiyle kirpiden almaktadır.

Tasarım ve üretim hedefi mayına karşı güçlü zırhlı işçi taşıyıcı olan ve MRAP kategorisinde bulunan aracın en önemli kullanıcısı Türk Silahlı Kuvvetleri’dir.

Kendi sınıfı içerisinde açık orta önde olan kirpiler çetin ve zorlayıcı hava koşullarında  epeyce başarılı.

COBRA II

Türk savunma endüstrisinin mayına karşı muhafazalı aracıdır.

Cobra II riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlıyor. Mürettebata balistik, mayın ve el üretimi patlayıcı tehditlerine karşı üstün muhafaza sunuyor. Araç tabanındaki mayın kalkanı sayesinde üstün mayın muhafazası, yüksek modüler yapı ve servis edilebilirlikten kayıp yaşanmadan sunulabiliyor.

Dünyadaki emsal mayına karşı muhafazalı araçlara kıyasla Cobra II, tartı merkezinin alçak olması sebebiyle yalnızca stabilize yollarda değil, toprakta de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor.

Araç, benzerlerine kıyasla daha düşük bir silüete sahip olduğu için daha az fark ediliyor.

Modüler dizaynının yanı sıra sahip olduğu yüksek taşıma kapasitesi ve geniş iç hacim, Cobra II’ye farklı silah sistemlerinin ve vazife donanımlarının entegrasyonuna imkan veriyor.

Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 şahsa kadar işçi taşıma kapasitesine sahip araç, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak 3 yahut 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

EJDER YALÇIN

Ejder Yalçın 4X4, Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alanlardaki harekat gereksinimlerine yanıt veren, her türlü arazi ve etraf şartında dinamik ve atik, yüksek balistik zırh ve mayın muhafazasıyla inançlı , modüler, çok istikametli, bakımı ve idamesi kolay bir muharebe aracıdır.

Sınıfının en geniş iç hacme sahip olan Ejder Yalçın 4×4, 4 tona kadar yararlı yük taşıma kapasitesine ve farklı silah entegrasyonuna imkan sağlar.

Kinetik güçlü mermilerine, EYP’ye mayın patlamalarına, ve roket ataklarına karşı üstün muhafaza sağlıyor.

SAMUR

Samur için TSK ögelerinin ırmak ve akarsuları itimatla aşmasını sağlayan ve “transformer” benzetmesi yapılıyor.

TSK envanterinde bulunan köprücülük teçhizatının çok ağır ve hantal gereçlerden oluşması eğitimler, materyalin nakliyesi ve kurulumunda zorluklara yol açıyordu. Ayrıyeten bu durum çok fazla işçi ihtiyacı yaratıyordu.

Söz konusu nedenlerle çağdaş orduların envanterinde bulunan yeni jenerasyon köprülerin bir an evvel silahlı kuvvetlere kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı. Yürütülen çalışmalar sonunda ortaya Türk savunma endüstrisinin kara araçları alanında birinci özgün tasarım ve geliştirme projesi olan Samur çıktı.

Samur Seyyar Yüzücü Hamle Köprüsü, TSK’nın taktik harekat gereksinimlerine uygun olarak muharebe alanında sulu açıklıklardan hızla ve emniyetle geçişi sağlayacak bir nakliye ekibi ve köprü sistemi olarak tasarlandı. Samur’un, suda hafif, karada güçlü olması için özel gereçler seçildi ve özel teknikler uygulandı.

Samur, binlerce kesimden oluşan karmaşık bir sistem olmasına karşın, arayüzü sayesinde kolaylıkla kullanılabiliyor. Suda ise bir “joystick” ile yönetim edilebiliyor ve 360 derece her tarafa hareket ettiriliyor.

Milli imkanlarla tasarlanan “Samur”ların 12’sinin bir ortaya gelmesiyle yaklaşık 25 dakikada 150 metre uzunluğunda bir köprü oluşturuluyor ve araçların kıyılar ortası geçişine imkan sağlanıyor.

Sınıfındaki en süratli hamle köprülerinden biri olan Samur sisteminde, 5-6 dakika üzere kısa müddette araçlar ayrılıp kendi başlarına karşı kıyıya çıkabiliyor.

MİLGEM

Denizde ulusal gemi projesi olan MİLGEM ile Türkiye, birinci kez korvet tipi bir askeri geminin dizaynını ulusal olarak gerçekleştirdi.

Gemi tasarımı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılığı azaltılan proje kapsamında askeri tersaneler ile özel bölümdeki gemi tasarım, inşa imkanları ve kabiliyetlerin entegrasyonu suretiyle, özel kesimin harp gemisi inşası alanında gerekli bilgi birikimi, deneyim ve altyapı ile donatılması sağlandı.

Proje kapsamında ulusal olarak tasarlanan ve inşa edilen gemilerden TCG Heybeliada 2011 yılında, TCG Büyükada 2013 yılında, TCG Burgazada 2018 yılında ve TCG Kınalıada 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine alındı.

Projenin korvet sınıfı olan birinci dört gemisinden farklı olarak beşinci gemi olan TCG İstanbul’dan itibaren gemilerin hava savunma kabiliyetini de içeren fırkateyn sınıfı olacak biçimde inşasına devam ediliyor.

Çok niyetli amfibi atak gemisi

Klasik manada uçak gemisi denilemeyecek lakin güç aktarma platformu olarak hava gücünü aşikâr ölçüde alana sürebilecek bir platform.

Uçak gemisinin harekat alanına sunacağı kimi kabiliyetleri de ortaya koyabilecek güce sahip.

Geminin bir manada beyni olan savaş idare sistemi ve yazılımların yerli olduğunu ve bunun çok ehemmiyet taşıyor.

AMFİBİ GEMİ

Amfibi deniz piyadesinin gereksinimlerini karşılamak hedefiyle özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Atak Aracıhücum gemisi misyonunun başında.

Türk Deniz Kuvvetleri için gelişim sağlanması gerekli alanlardan biri de güç transferi, stratejik intikal ve hareket kabiliyetidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, anavatandan uzak coğrafyalarda, insani yardım harekatından muharip olmayanların tahliyesine, dilek edilen bir bölgede kara harekatı icra edilebilmesinden öbür ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekatı yapabilme imkanına kadar uzanan geniş bir yelpazede değerli yetenekler kazanacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya üzerindeki itibarını artıracak en kıymetli projelerden birisi.

Denizaltı kurtarma ana gemisi

Çeşitli deniz şartlarında su yüzeyi ve su altı kurtarma operasyonları ve yangın söndürme gerçekleştirmek için tasarlanmış özel bir denizaltı kurtarma ana gemisi olarak üretildi.

Milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile hasar görmüş denizaltı çalışanına hayat takviyesi verecek, denizaltıdan çalışanın kurtarılmasını sağlayacak, su üstü gemileri için kurtarma misyonunu, sualtı çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmalarını yürütecek.

Askeri normlara, standartlara ve klas kurallarına uygun eşsiz tasarımı; yüksek hareket ve durum sabitleme yeteneğine sahip denetim edilebilir ikiz pervane sistemi (CPP), baş-kıç tünel iticileri ve geri çekilebilir baş itici ile donatıldı.

Yeni tip karakol botu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gereksinimine binaen boğazlarda, üs, liman yaklaşma suları ve kıyılara yakın bölgelerde keşif, gözetleme, karakol ve deniz savunma harbi (DSH) misyon işlevlerini karşılamak ve ayrıyeten, üs, liman savunma misyon işlevine da katkı sağlamak maksadıyla 16 adet Bot tedariki amaçlandı.

Proje kapsamındaki tüm Yeni Tip Karakol Botlarının Süreksiz ve Kesin Teslimleri tamamlandı.

Yeni tip karakol botları yangın söndürme çalışmalarında kullanıldı.

Yeni tip denizaltı projesi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ulusal ve memleketler arası sulardaki yıldızı olmaya aday 6 yeni denizaltı ile Türkiye’nin dünya standartlarında savunma teknolojilerine kavuşacak.

Yeni Tip Denizaltı Programı’nda çok sayıda yerli firmanın eserlerinin birinci kere bir denizaltı platformunda kullanılması savunma endüstrisinde kıymetli bir dönüşüme kapı araladı.

Bu proje ile üniversitelerin ve yetenekli alt yüklenicilerin dayanağı sayesinde ortaya çıkan yeni alan uzmanlıkları ve teknolojik altyapılar, Türk savunma endüstrisi için güçlü temeller oluşturuyor.

HÜRKUŞ

Hürkuş’un yeni versiyonu Hürkuş Hava Yer Entegrasyon Uçağının (HYEU) Hava Kuvvetleri Komutanlığının eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor.

Hürkuş HYEU’nun, düşük kullanım maliyeti ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile kıymetli avantajlar sağlayacağı öngörülüyor.

Hürkuş’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak Hürkuş HYEU ile elektro-optik / infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da etaplı olarak gerçekleştirilebilecek.

ATAK

T129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye’nin coğrafik ve iklim şartlarına nazaran tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri.

T-129, AgustaWestland üretimi Agusta A129 Mangusta helikopterinin gövdesinin çeşitli aksamlarının değiştirilmesi ve özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle meydana geldi.

Yaklaşık yarım saat havada kalan helikopter, çeşitli hareket testlerinin akabinde muvaffakiyetle yere indi.

129 ATAK Helikopteri yakın hava takviyesi vazifeleri ve çok hedefli misyonlar için iki tip olarak tasarlandı.

Yakın hava dayanağı vazifeleri için dizayn edilen T129 A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatıldı.

T129 B helikopterine ise çok maksatlı misyonlara uygun olarak en çağdaş elektronik harp gereçleri entegre edildi ve birebir anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile misyon yapabiliyor.

ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından üretilen insansız hava aracı Anka, milletlerarası savunma sanayii için çok kıymet taşıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da misyon aldığı Türk İnsansız Hava Aracı “ANKA”nın montajı ve üretimi tamamlandı.

Teknik özellikleri ve performansı

 • Kanat açıklığı: 17 metre

 • Gövde uzunluğu: 8 metre

 • Kanat açıklık oranı: 22

 • Kanat alanı: 13,6 metrekare

 • Kanat ok açısı: 0

 • Mürettebat: Yok

 • Toplam kalkış yükü: 1,500 kilogram

 • Yararlı yük tartısı: 200 kilogram

 • Yakıt tartısı: 250 kilogram

 • Motor: Thielert Centurion 2.0 dört silindir, turbolu 155 Hp (114 kW)

 • Servis irtifası: 30.000 feet

 • Havada kalma mühleti: 24-32 saat

 • Azamı sürat: 217 km/sOlağan seyir suratı: >75 knot (knot = saatte bir deniz miline eşit sürat ünitesidir.)

 • Hareket yarıçapı: 200 km

 • Çevre koşulları: 15 kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, nem, yağmur, sıcaklık ve buzlanma hudutları MIL-HDBK-310 ile

Bayraktar SİHA

Türkiye’nin ürettiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) kalitelerini ülkemizde ve dışarıda kanıtladı.

Silahlı insansız hava araçları giderek daha fazla ülkeden talep gördüğü bildirildi.

Bayraktar İHA Sistemi, 24 bin feet operasyonel uçuş irtifası, 24 saat uçuş müddeti, 150 kilometre haberleşme menzili, 70 knot seyir suratına sahiptir. 12 metre kanat açıklığı, 650 kilogram azamî kalkış tartısı ve 55 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine sahip.

Temel uçuş performans kriterleri

 • 18,000 Feet Operasyonel İrtifa

 • 27.000 Feet Azamî İrtifa

 • 27 Saat Azamî Havada Kalış Süresi

 • Tam Otomatik Uçuş Denetim ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)

 • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği

 • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği

Teknik özellikleri

 • Haberleşme MenziliLOS

 • Kalkış ve İnişPist (Otomatik)

 • Seyir – Azamî Hız70 knot – 120 knot

 • Maksimum Kalkış Ağırlığı650 kg

 • Operasyonel – Azamî İrtifa18.000 feet – 27.000 feet

 • Havada Kalış27 Saat

 • Faydalı Yük Kapasitesi150 kg

 • Kanat Açıklığı12 mt.

 • Faydalı Yük – ISRDeğiştirilebilir EO/IR/LD ya da Çok Emelli AESA Radar

 • Yükseklik2.2 mt.

 • Faydalı Yük – Mühimmatlar4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat

 • Uzunluk6.5 mt.

 • Yakıt Kapasitesi / Tipi300 Litre / Benzin

 • İtki Tipi100 Hp İçten Yanmalı

 • Enjeksiyonlu Motor

AKINCI TİHA

Akıncı ve Türk insansız hava yeteneklerinin geleceği inşa ediliyor. Türk askeri literatüründe, “Akıncı” terimi, düşman sınırlarının gerisinde gayrinizami harp yürütmek, düşman topraklarda keşif yapmak ve ilerleyen ordulara öncülük etmek üzere özel misyonları yerine getiren, muharip kabiliyeti yüksek, süratli hafif süvari birliklerini tanım ediyor.

Tüm özellikleri

 • 40,000 Feet Uçuş İrtifası

 • 24 Saat Havada Kalış Süresi

 • Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS

 • Tam Otomatik Uçuş Denetim ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)

 • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği

 • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği

 • Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği

 • Dahili Sensör Füzyonu Dayanaklı Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği

 • Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği

 • Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği

 • Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması

 • Çapraz Yedekli YKİ Sistemi

 • Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri

 • Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

 • Haberleşme Menzili LOS & BLOS

 • Seyir – Azamî Sürat 130 – 195 Knots

 • Operasyonel – Azamî İrtifa 30.000 feet – 40,000 feet

 • Faydalı Yük Kapasitesi 1.350 kg

 • Faydalı Yük – ISR Simultane EO/IR/LD, Çok Maksatlı AESA Radar & SIGINT

 • Faydalı Yük – Mühimmatlar Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmatlar, Füzeler & Uzun Menzilli Stand Off Mühimmatlar

 • İtki Tipi 2 x 750 HP yahut 2 x 450 HP Turboprop Motor

 • Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)

 • Maksimum Kalkış Tartısı 5,500 kg

 • Havada Kalış 24 saat

 • Kanat Açıklığı 20 mt.

 • Yükseklik 4.1 mt.

 • Uzunluk 12.2 mt.

DİHA

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor.

DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan araçta, sensör füzyonu yardımlı tam otonom iniş, kalkış ve seyir özelliği de bulunuyor. Bayraktar DİHA’nın düşük yakıt tüketimli akaryakıtlı motoru, yüksek dayanım müddeti sunuyor.

Kalkış ve inişini üzerinde bulunan 4 adet elektrik motoruyla gerçekleştiriyor. Daha sonra gerisindeki içten yanmalı akaryakıtlı motoruyla da olağan seyrini gerçekleştiriyor. Bu halde hibrit bir yapıya sahip olması nedeniyle de rastgele bir elektrikli hava aracının sahip olamayacağı kadar uzun formda 12 saate kadar havada kalabiliyor.

Faydalı yük kapasitesi 5 kilogram. Üzerinde bulunan gündüz kamerası, termal kamera, lazer işaretleyici ve aralık ölçer ile yerdeki birlikleri koordine edebiliyor. 50 kilogramlık kalkış tartısı var.

Kanat açıklığı 5 metre ve 20’ye 20 metrelik bir alan içerisinden dikey iniş kalkışını gerçekleştirebiliyor. 9 bin feet bu uçak için operasyon irtifası, fakat 15 bin feete kadar çıkabiliyor. Seyrini de 45-50 knot ortasında gerçekleştiriyor. Bu bir müşahede İHA’sı, uzun mühlet havada kalabiliyor, hareketli platformlara da iniş kalkış yapabiliyor.

Related Posts

Sedat Peker’i tehdit videolarıyla bilinen Cenk Çelik hastanede yaşamını yitirdi

Sosyal medyada kendisini “Cenk Çelik Ümraniye” şeklinde tanıtan ve organize suç örgütü lideri Sedat Peker aleyhindeki videoları ile bilinen Cenk …

Belçika’da katı yasalar sayesinde sokaklarda başıboş hayvanlara rastlanmıyor

Belçika’da hayvan refahı, katı yasal düzenlemeler, barınakların polisle iş birliği içindeki faaliyetleri, zarurî kısırlaştırma ve kayıt altına …

Yaptırımlar alkol piyasasını da vurdu: Rusya, votka fiyatlarını artırıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede votka üzere çok tüketilen alkollerin asgarî perakende fiyatını artıracak. Bakanlık, Ocak 2023’te yürürlüğe girecek …

Trabzonspor’da Umut Bozok sitem etti! “Türk futbolcuyuz, zoruma gitti…”

Trabzonsporlu futbolcular, Kayserispor’u 2-1 yendikleri maçın ardından değerlendirmelerde bulundu. Attığı galibiyet golü sonrası Kayserispor …

Afganistan’da bir okulda intihar saldırısı: 19 meyyit, 27 yaralı

Afganistan’ın başşehri Kabil’de bir eğitim merkezine düzenlenen intihar akınında, birinci belirlemelere nazaran 19 kişi ölürken 27 kişi de …

Gabriel Jesus: Artık özgürüm ve gülümsüyorum!

Arsenal’in dönem başında transfer ettiği Gabriel Jesus, Manchester City’den ayrılk kararını nasıl aldığını ve Pep Guardiola ile ortasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.