İngiltere’de istifalar sonrası yeni bakanlar atandı

İngiltere’de, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay Sıhhat Bakanı, Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi ise Maliye Bakanı olarak atandı.

Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, mevcut idareye karşı “güven kaybettiklerini” söyleyerek misyonlarından istifa etti.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ile İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid.

BAŞBAKAN JOHNSON’DAN İSTİFALARA MEKTUPLU YANIT

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifalara mektupla cevap verdi. Johnson, Maliye Bakanı Sunak’ın istifasını, “beraber çalışmayı özleyeceğim” biçiminde yanıtlayarak, “Hükümetten istifa etmenize üzüldüm. Tarihimizin ekonomimiz için en şiddetli devrinde ülkemize üstün hizmetlerde bulundunuz” dedi.

Sunak’ın 2020’de pandemiyle bir arada ulusal karantina devrinde ekonomiyi koruduğunu, bu müddette Furlough maaş planıyla milyonlarca işin korunmasını sağladığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle büyüyen global enflasyon baskılarına karşı iktisada dayanak sağlamaya devam ettiğini söyleyen Johnson, “Tavsiyenize ve kamu hizmetine olan derin bağlılığınıza çok paha verdim ve hükümette sizinle çalışmayı özleyeceğim” dedi.

“ÇOK ÖZLENECEKSİNİZ”

Sağlık Bakanı Sajid Javid’in istifasına da karşılık veren Johnson, çok üzgün olduğunu belirterek, “Bu hükümete ve Birleşik Krallık halkına ayrıcalıkla hizmetine ettiniz. COVID-19 pandemisinde Sıhhat ve Toplumsal Bakım Bakanlığı’nı yönettiniz. Çok özleneceksiniz” sözlerini kullandı.

Steve Barclay

YENİ BAKANLAR ATANDI

Javid’in istifasından sonra, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay, yeni Sıhhat Bakanı olarak atandı. Barclay, daha evvel 13 Şubat 2020-15 Eylül 2021 tarihleri ortasında Hazine Baş Sekreteri, 16 Kasım 2018 – 31 Ocak 2020 tarihleri ortasında Avrupa Birliği’nden Çıkıştan Sorumlu Devlet Bakanı olarak vazife yapmıştı.

Nadhim Zahawi

Sunak’ın istifasından sonra ise Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, Maliye Bakanı olarak atandı. Zahawi, 2020 ve 2021 yıllarında korona virüs pandemisi sorasında hükümette Covid-19 Aşı Uygulama Bakanı olarak misyon yapmıştı.

JOHNSON “GÜVEN OYLAMASI”NA TABİ TUTULMUŞTU

İngiltere Başbakanı Johnson, 2020 ve 2021 yıllarında COVID-19 kısıtlamaları sırasında uygulanan kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkmasından sonra hem başkanı olduğu Muhafazakar Parti tarafından hem de muhalefet başkanları ve halk tarafından eleştirilmişti.

Johnson, “Partygate Skandalı” olarak isimlendirilen bir soruşturmada kendi hükümetinin yürürlüğe koyduğu kısıtlama kurallarını açıkça ihlal ettiği ortaya çıktıktan sonra önderi olduğu Muhafazakar Parti milletvekilleri tarafından haziran ayında “güven oylamasına” tabi tutulmuştu.

359 Muhafazakar Parti milletvekili ortasından 148’i Johnson’a güvenmedikleri tarafında oy kullanırken, 211’i ise Johnson lehine oy kullanarak Johnson’ın Başbakanlık misyonuna devam etmesi gerektiğini savunmuştu. İngiltere’de, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay Sıhhat Bakanı, Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi ise Maliye Bakanı olarak atandı.

Related Posts

Sizi F1 pistine alalım! Kaçak hafriyat yetmiyor bir de yarışıyorlar

GÜLDEN ÇOKTAN- İstanbul’da sık sık gündeme gelen hafriyat kamyonları, tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan …

Yunan gazetesinden Abdülhamid Han argümanı: Pentagon da alarmda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni inceledi Türkiye’nin Abdülhamid Han Sondaj Gemisi 9 Ağustos’ta …

Son dakika: İzmir açıklarında zelzele meydana geldi

Son zelzeleler: İzmir açıklarında sabah saatlerinde peş peşe sarsıntılar meydana geldi. 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM AFAD datalarına nazaran merkez …

Kolombiya hükümetiyle ELN müzakerecileri Havana’da barış görüşmelerine başladı

Kolombiya Devlet Lideri Gustavo Petro’nun Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barış görüşmelerinin başlatılması için Küba’nın başşehri Havana’ya …

Hulusi Akar: Savunma endüstrisinde proje sayısı 750’yi aştı

Anadolu medyası tarafından gerçekleştirilen “Anadolu Soruyor” programının canlı yayının konuğu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar oldu …

Almanya’da ‘Cum-ex’ vergi skandalı Başbakan Scholz’un peşini bırakmıyor

2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlığı yapan SPD’li Olaf Scholz’un 19 Ağustos’ta Hamburg Eyalet Meclisinde skandalın aydınlatılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.