Iraklı genç, Halepçe katliamı kurbanlarını anmak için 9 gündür Duhok’tan Halepçe’ye yürüyor

REWA MAHMOOD HASAN, BEKİR AYDOĞAN – Irak’ın Duhok kentinden yürüyerek yola çıkan Aram Kovli, 16 Mart 1988’de Halepçe’ye düzenlenen kimyasal saldırının 35. yılında katliamın yaşandığı kente ulaşmayı planlıyor.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in talimatıyla bundan 35 yıl önce Halepçe kentine düzenlenen kimyasal saldırıda hayatını kaybedenler her yıl çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Bu yılki etkinliklere katılarak Halepçelilere Duhok halkının desteğini sunmak isteyen 25 yaşındaki Kovli, sırtında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı ile 9 gündür yürüyor.

Duhoklu genci görenler birlikte fotoğraf çektiriyor

Halepçe’ye ulaşmak için kentin yaklaşık 400 kilometre kuzeybatısındaki Duhok’tan yürüyerek yola çıkan Kovli, günde 55 bin ila 70 bin adım atıyor.

Kovli, Süleymaniye’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolculuğu boyunca karşılaştığı birçok kişinin kendisiyle fotoğraf çektirdiğini söyledi.

Duhok halkının desteğini iletmek için 10 günlük bir yolculuğun sonunda Halepçe’ye ulaşacağını belirten Kovli, “Bu ayın 6’sında Duhok’tan yola çıktım ve ayın 16’sında Halepçe’ye varacağım.” dedi.

Geceleri bir akrabası, arkadaşı ya da yabancının evinde kalıyor

Kovli, her gün 06.00’da yürümeye başladığını, günün 10 saatten fazlasını yollarda geçirdiğini, gece olduğunda ise bir akrabası, arkadaşı ya da yabancının evinde kaldığını anlattı.

Sırt çantasında yorgunluğunu azaltmak için enerji verici yiyecek ve içecekler taşıyan Kovli, yolculuğu boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını dile getirdi.

Yola çıkarken Duhok Valisi Ali Tatar’ın kendisiyle temasa geçtiğini ve Süleymaniye’ye geldiğinde de Vali Heval Ebubekir tarafından karşılandığını aktaran Kovli, Halepçe’ye ulaştığında ise kentteki yetkililerce karşılanacağını söyledi.

“Bu (katliam) sadece Halepçelilerin değil tüm dünyanın, bu toplumdaki her bireyin dramıdır”

Kovli, Halepçe’ye düzenlenen kimyasal saldırıdan çok sonra dünyaya geldiğini ancak yaşanan trajediyi ailesinden defalarca dinlediğini ifade etti.

Halepçe trajedisinin simgesi olan Ömer Havar ve iki çocuğunun resminin çizildiği bir tişört giyen Kovli, şöyle konuştu:

“Kente vardığımda şehitlerin mezarları başında Fatiha okuyacağım. Çünkü bu (katliam) sadece Halepçelilerin değil tüm dünyanın, bu toplumdaki her bireyin dramıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir