İstanbul’daki kazılarda Pan heykeli bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Aziz Polieuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda yapılan kazı çalışmaları sırasında 1700 yıllık olduğu düşünülen Pan heykelinin bulunduğunu açıkladı.

Polat, buluntuyu şöyle duyurdu:

“Tarih fışkıran İstanbul’da bu sabah muhteşem bir arkeolojik buluntu daha açığa çıkardık. İstanbul’un göbeğinde Saraçhane’de Polieuktos kazımızda 1700 yıllık Pan heykelini toprağın altından çıkardık. Daha önce bulduğumuz heykelle beraber İstanbul’un kayıp Roma Sarayı bölümüne ulaştığımızı görüyoruz. İstanbul bir tarih ve turizm cennetidir. El birliği ile hak ettiği dünya turizm odağı seviyesine çıkaracağız.”

İBB Miras, Aziz Polieuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda 8 Haziran 2022 tarihinden itibaren kazı çalışmalarını yürütüyor. Polat, 31 Mart 2023’te de ana yapının kuzey tarafında dolgu içerisinde bir heykel buluntusu saptandığını duyurmuştu. Mermer malzemeden yapılan heykelin baş ve bacakları ile sağ kolu omuz hizasından kırıldığı tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir