Kolombiya’da sol rüzgar: Eski gerilla Petro anketlerde açık orta önde

Kolombiya halkı cinayetlere ve yolsuzluklara batmış sağcıları uzun yıllar sonra birinci kere sandığa gömmeye hazırlanıyor.

29 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde Bogota ve Medellin kentlerinin eski belediye liderleri en güçlü adaylar olarak öne çıkıyor. Anketlere nazaran, sol ittifak Tarihi Pakt’ın adayı eski Bogota Belediye Lideri Petro Gustavo, en güçlü sağcı rakibi Kolombiya Kadrosu’nun adayı Federico Gutierrez’le ortasındaki farkı en az yüzde 10’a çıkardı.

Reuters’in derlediği anket bilgilerine nazaran, eski gerilla olan Petro’ya dayanak yüzde 40,6 olarak görülürken sağcı Gutierrez ise yüzde 27,1’lik takviyeye sahip. Her iki adayın da birinci cinste seçimleri kazanamaması halinde haziran ayında ikinci tıp seçimler yapılacak. Bu durumda da Petro’nun yüzde 52,7’yle seçimleri kazanacağı anket bilgilerinde yer alıyor.

Bir başka eski belediye lideri olan bağımsız aday Rodolfo Hernandez’e takviyenin ise yüzde 13,9’dan yüzde 20,9’a ulaştığı belirtiliyor. Yolsuzlukla çaba edeceğini savunan Hernandez’in toplumsal medya sitesi TikTok’ta yayınladığı görüntülerle popülaritesini artırdığı belirtiliyor.

Tarihî Pakt’ta yer alan Hümanist Kolombiya hareketinin önderi 61 yaşındaki Petro, milyarderlerdan daha fazla vergi alınması, tarım ıslahatının uygulanması ve kamu kaynaklarının özelleştirilmesini içeren kimi kanunların yürürlükten kaldırılması üzere maksatları olduğunu belirtiyor.

Petro, “Siyaseti sağ ve sol olarak ayırmıyorum. Benim ayrımım mevt siyaseti ve hayat siyaseti” diyerek Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış muahedesine geri dönülmesini savunuyor. İklim kriziyle uğraş kapsamında ise fosil yakıtlar yerine yeşil ekonomiyi planlıyor.

Ülkede sağcı Ivan Duque idaresi ve muadillerine karşı uzun yıllar sonra birinci sefer sol telaffuzları savunan bir adayın seçim zaferine yakınlaşması ise ülkede tansiyonu yükseltti. Gustavo ve grubu mevt tehditleri aldıklarını açıklarken mitinglerde ise muhafaza takımlarının sahnede kalkanlarla yer aldığı imgeler yayınlandı.

Ülkede FARC’ın akabinde en tesirli silahlı güç Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ise seçim süreci nedeniyle tek taraflı ateşkes ilan etti. ELN’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, ateşkes 25 Mayıs-3 Haziran ortasında geçerli olacak.

Seçimler tıpkı vakitte ülkede derinleşen ekonomik kriz ve artan cinayetler açısından da kritik görülüyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Besin ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bilgilerine nazaran, ülkede nüfusun yüzde 42,5’i yoksulluk hududunda yaşıyor, yaklaşık 50 milyon nüfuslu ülkede 21 milyon kişi ayda 84 ABD doları kazanıyor. Ülkede geçen yıl 145 insan hakları savunucusu suikastlar sonucu hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Manisa’da mukavva fabrikasında yangın

Manisa’nın Selvilitepe Mahallesi’ndeki Erbiller Küçük Sanayi Sitesi üzerindeki Filibetepe mevkinde faaliyet gösteren oluklu mukavva ve kutu …

Kılıçdaroğlu: Varsa cesaretiniz, gelin beni ikna edin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. “5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding …

Özer Hurmacı futbola geri dönüyor! Başkan açıkladı

Almanya’da başladığı futbolda, Türkiye kariyerine Ankaraspor formasıyla adım atan Özer Hurmacı, aralarında Fenerbahçe ve Trabzonspor’un da yer …

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.