Maymun çiçeği virüsü: Ayrımcılık tehlikesine dikkat

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) son günlerde birtakım ülkelerde görülen maymun çiçeği virüsü olaylarının denetim edilebilir seviyede olduğunu açıkladı.

Kamuoyunun virüsle ilgili sorularını yanıtlayan DSÖ’nün uzmanlarından epidemiyolog Maria Van Kerkhove, “Amacımız virüsün beşerden beşere geçmesini önlemek” dedi.

WHO yetkililerinden Rosamund Lewis de, ellerinde virüsün mutasyona uğradığına dair bir bilgi olmadığını söyledi.

Rosamund Lewis, “Virüs değişmeme eğiliminde” dedi.

Lewis şu ana kadarki dataların, çiçek aşısının, maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85 oranında tesirli olduğunu gösterdiğini açıkladı. Lewis, herkesin maymun çiçeği aşısı yaptırması gereken bir durum olmadığını da ekledi.

Olağanda yalnızca Afrika ülkelerinde görülen maymun çiçeği virüsüne son günlerde Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde 100’den fazla şahısta rastlanmıştı.

AYRIMCILIK VE IRKÇILIK UYARISI

WHO Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Danışmanı Andy Seale, hastalığın rastgele bir cinsel yönelimle bağlı olmadığını, bu yüzden toplumdaki kimi kümelerin etiketlenmesine karşı çıkmak gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe’deki habere nazaran Andy Seale, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin cinsel sıhhat konusunda daha dikkatli olduğunu ve kliniklere daha sık başvurmaları nedeniyle bu kümedeki olay sayısının daha yüksek biçimde kayıtlara geçmiş olabileceğini de vurguladı.

Seale, bugüne kadar daha çok Afrika ülkelerinde görülmesi nedeniyle haber fotoğraflarında siyahların fotoğraflarının kullanıldığını, bunun da benzeri bir etiketlemeye yol açabileceğini vurguladı.

Son olarak İngiltere’de maymun virüsü riski taşıyanlardan 21 gün izole olmaları istenmişti.

Hollanda’da maymun çiçeği hastalığına bildirim mecburiliği getirildi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı. Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz. Semptomların çoklukla 2-3 hafta içinde tabiatıyla düzeldiği bilinmektedir. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır” demişti.

Öte yandan son gelişmeler, çiçek aşısı ve ilacı üreten şirketlerin paylarının kıymet kazanmasına yol açtı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

HDP kongresinden ‘siyasi hesap’ mesajı çıktı

Kongrede ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, “Bugünü ve yarını bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu …

Ankara’da boşanma davası açan eşini öldürdü, kayınbiraderini yaraladı

38 yaşındaki Tülay Fazilet, 2019 yılında evlenip, Konya’da yaşamaya başladığı Tunç Erdem’den (41) ayrılma kararı aldı. Erdem, Ankara’da yaşayan …

Emeğin ve azmin yansıması: Titus Tüneli

Ayşe Ersoy | [email protected] Arkeoloji Müzesi Müdürü Titus Tüneli, Hatay’a geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.