Maymun çiçeği virüsüyle ilgili komplo teorileri neler?

Süratle yayılan maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülke sayısı 20’yi aşarken yeni salgınla ilgili komplo teorileri de gündeme gelmeye başladı. Uzmanlar ise temelsiz argümanlara karşı ikazlarda bulunuyor.

Covid-19 pandemisinde olduğu üzere maymun çiçeği virüsü salgınında da birçok komplo teorisi ve yanlış bilgi toplumsal medyada tartışma yaratıyor. En fazla lisana getirilen komplo teorisi, maymun çiçeği virüsünün “insan yapımı” olduğu ve laboratuvarda üretildiği argümanı oldu.

Newsweek mecmuasının haberine nazaran ABD’li çok sağcı aktivist Chuck Callesto, Twitter’da, maymun çiçeği virüsünün Covid-19’un da birinci görüldüğü yer olan Çin’in Vuhan kentinde bir laboratuvardan sızdığı tezini ortaya attı. Callesto’nun “Vuhan Laboratuvarı geçen yıl maymun çiçeği üzerine çalışıyordu” tweet’i kısa müddette toplumsal medyada yayılırken virüsün tıpkı Covid-19 üzere bu laboratuvardan sızmış olabileceği argümanı büyük ses getirdi.

“UKRAYNA’DAN SIZDIRILDI” SAVI

Bir öteki tez da, maymun çiçeği virüsünün modifiye edilmiş bir versiyonunun Rus işgali altındaki Ukrayna’da bulunan bir laboratuvardan sızdırıldığı tarafında. Bu sızıntının gerisinde terör örgütleri olabileceği tezi da lisana getiriliyor.

Uzmanlar, bu tezlerin tümüyle temelsiz olduğuna dikkat çekiyor. Glasgow Üniversitesi’nden David Robertson, laboratuvar sızıntısı teorisinin hiçbir gerçek bulguya dayanmadığını belirtti. Covid-19’un laboratuvardan sızdığı savının da kanıtlanmadığını hatırlatan Robertson, “Tüm bunlar spekülasyon. Maymun çiçeği virüsünün geçmişteki bir salgınla irtibatlı olduğu çok açık” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ, EŞCİNSEL HASTALIĞI MI?

Hastalığın daha çok eşcinseller ortasında görülmesi de tartışmaları alevlendirmişti. Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeğinin sav edildiği üzere yalnızca eşcinsellerde görülen bir hastalık olmadığını vurgulamıştı.

Uzmanlar, “Maymun çiçeği bir eşcinsel hastalığıdır” savının gerçeği yansıtmadığını ve yakın temas halinde virüsün herkese bulaşabileceğini söz ediyor.

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki tipinden biri olan Kongo varyantında mevt oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

Related Posts

Seslerin peşinde bir belgesel

Evrenin oluşumunda ve süregelmesinde var olduğu düşünülen harmoni fikri antik İyonya’nın en ünlü düşünürlerinden Yunan filozof “Phytagoras” yani …

Çocuklarda ekran bağımlılığıyla gelen hastalıklara dikkat

Ekran başında geçirilen mühletlere bağlı olarak çocukların da beden sıhhatinin bozulduğunu belirten Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Murat Aşcı …

Havuz enfeksiyonlarına dikkat: Bayanları daha çok etkiliyor

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gültekin Koçun, sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyen pek çok kişinin havuzları tercih ettiğini …

Pfizer’dan maymun çiçeği açıklaması! Pandemiye yol açar mı?

Dünyada onaylanan birinci corona virüs aşısını Alman şirket BioNTech ile birlikte geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan maymun çiçeği …

23 Mayıs koronavirüs verileri açıkladı! 922 yeni vaka tespit edildi, 3 kişi vefat etti

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 123 bin 536 Kovid-19 testi …

Virüs avcılığıyla salgınlar durdurulabilir mi?

GÜLAY FAZİLETLİ Kimi bilim insanları, bizim neslin o denli ya da bu türlü bir yeni pandemi yaşayacağını argüman ediyor. Geçen ay Nature …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.