Meksika Devlet Lideri Obrador, Biden’dan Julian Assange’ın hür bırakılmasını isteyecek

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, önümüzdeki ay görüşmeyi planladığı ABD Lideri Joe Biden’dan İngiltere’de tutuklu bulunan ve ABD’ye iadesi onaylanan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın affedilerek hür bırakılmasını isteyeceğini açıkladı.

Obrador, günümüzde yaşayan dünyanın en düzgün gazetecisi olarak tanımladığı Assange’ın bugüne kadar haksız muamele gördüğünü söz ederek, Biden’dan dava ile ilgilenmesini isteyeceğini belirtti.

WikiLeaks tarafından ortaya çıkarılan, ABD’li pilotların Irak’ta bir küme gazeteciye düzenlediği suikast görüntüsünü da gösteren Obrador, ABD hükümetinden sızdırdığı bilinmeyen evrakların insan hakları ihlalleri ve öteki ülkelerin iç işlerine müdahaleleri belgelediğine dikkat çekerek, Assange’ın aklanması gerektiğini savundu.

MEKSİKA’NIN KAPILARI ASSANGE’A AÇIK

Assange’ın, misyonu yalnızca insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak olan bir gazeteci olarak bir suçludan daha berbat bir muamele gördüğünü kelamlarına ekleyen Obrador, hür bırakılması halinde ülkesinin kapılarının kendisine açık olduğunu söz etti. Obrador, 3 Ocak’ta Assange’ın sıhhat durumunun güzel olmadığını belirterek kendisine siyasi sığınma teklifinde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.