Motokrosun yıldızları Eylül’de yine Türkiye’de

Dünyanın en kıymetli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı 3-4 Eylül 2022’de ve Türkiye’nin 2022 yılındaki en büyük gençlik ve spor aktifliği Türkiye MotoFest 31 Ağustos – 5 Eylül 2022’de Afyonkarahisar’da yapılacak.

Dünyada gençlerin ve bilhassa yüksek gelir kümesinin büyük ilgi gösterdiği, dünyanın bir çok yerinden motosiklet tutkunlarının geleceği yarış ve şenliğin lansman toplantısı Afyonkarahisar’da yapıldı.

NG Hotels Afyon’da yapılan tanıtım toplantısında konuşan Afyonkarahisar Valisi Doç.Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, bu kentte bu türlü bir tertibin dördüncü kere yapılmasının gururlandırdığını belirterek şöyle dedi:

“Afyonkarahisar spor yatırımlarıyla kentimiz bir spor kenti olduğunu ispat etti. Memleketler arası tertipleri sürdürülebilir olarak gerçekleştiren bir vilayet olduğumuzu göstermiş olduk. Büyük Taarruz’un 100’üncü yılında dolu dolu etkinliklerle hoş bir yaz periyodunun bizleri beklediğini söylemiş olalım. Sporseverleri Afyonkarahisar’a şampiyonaya davet ediyorum.”

FIM LİDERİ, MXGP TÜRKİYE’YE GELİYOR

Afyonkarahisar’ın bütün dünyada konuşulduğunu söyleyen Afyonkarahisar Belediye Lideri Mehmet Zeybek, Memleketler arası Motosiklet Federasyonu (FIM) Lideri Jorge Viegas’ın da bu yıl yarışları izlemek için özel olarak geleceğini açıkladı.
Dünya Motokros Şampiyonası’nın yeni tertiplere da referans olduğunu belirten Zeybek, “MXGP ile başlayan Afyonkarahisar’ın sporun merkezi olma seyahatimiz, artık değerli bir kademeye geçiyor. Olimpiyat Köyü projemizi artık Afyon’a kazandırmış olacağız. Sporun her türlüsüne dayanak vermeye devam ediyoruz.” biçiminde konuştu.

GAYE 200 BİN İZLEYİCİ

Dünyanın çok yakından izlediği MXGP’nin Türkiye etabıyla ülkemizin ilgi odağı olduğunu, motosiklet sporunun süratle yükseldiğini ve dünyada Türk atletinin muvaffakiyetlerini konuşmaya başladığının altını çizen Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Lideri Bekir Yunus Uçar, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“MXGP ile dünya motokrosunun kıymetli merkezi olduk. Sporun başşehri olan Afyonkarahisar, dünyanın en âlâ pistlerinden birini yaparak savını ortaya koydu. Dünya arenasında atletlerimizle elde ettiğimiz muvaffakiyetin yanında, dünyanın en büyük yarışına dördüncü sefer mesken sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz.” 

Geçtiğimiz yıl 150 bin kişiyi ağırladıklarını açıklayan Uçar, bu yıl 10 bine yakın yurtdışı iştirakle birlikte toplamda 200 bin seyirciyi aşmayı beklediklerini açıkladı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılacak yarış, dünyanın en uygun pisti ödüllü Afyonkarahisar Motorsporları Pisti’nde gerçekleştirilecek. 

DÖRT YARIŞ BİREBİR HAFTASONUNDA YAPILACAK

3-4 Eylül 2022 tarihlerinde dünya ve Avupa klasmanında 4 yarış birebir anda yapılacak:
– Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), 
– Dünya Kadınlar  Motokros Şampiyonası (MXWOMEN), 
– Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), 
– Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN) 
Türkiye’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic üzere fabrika ekiplerinin da olduğu 25’i aşkın ekiple 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.

MXGP, 186 ÜLKEDE YAYINLANIYOR

Dünya çapında çok tanınan olan motokros yarışlarının en değerli yarışının Türkiye etabı olan MXGP TÜRKIYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 186 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyanın motokros yıldızlarının gayret ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 5 etaptan oluşan MXWOMEN, 6 etaptan oluşan MXOPEN’de kürsü için ter dökecek. 

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarında Türkiye’den de çok sayıda sportmen katılacak. Geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Motokros Şampiyonası’na Türkiye’den birinci sefer katılan 17 yaşındaki Irmak Yıldırım, bu yıl da yarışacak. 

TÜRKİYE MOTOFEST’TE 5 GÜNDE 9 KONSER

Türkiye’nin 2022’deki en büyük spor ve gençlik aktifliği olması beklenen Türkiye MotoFest, bu yıl 31 Ağustos’ta kapılarını açacak. 4 Eylül 2022’ye kadar devam edecek şenlik, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden motosiklet tutkunlarını buluşturacak. Türkiye MotoFest’e bu yıl 200 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor.
Beş gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, spor etkinliklerinin de yer alacağı şenliğin konser programı ise şöyle:

31 Ağustos 2022 Çarşamba: Sagopa Kajmer – Haluk Levent
1 Eylül 2022 Perşembe: Manuş Baba – Ebru Yaşar
2 Eylül 2022 Cuma: Mary Jane – Koray Avcı
3 Eylül 2022 Cumartesi: Göknur – Erol Evgin
4 Eylül 2022 Pazar: Ajda Pekkan

TÜRKİYE İKTİSADINA 5 MİLYAR TL’DEN FAZLA KATKI

Dünyanın en kıymetli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl dördüncü sefer yapılıyor. MXGP TÜRKIYE’nin yalnızca yarışın yapıldığı haftada Türkiye iktisadına 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor iktisadı ve turizmi için en değerli aktiflik pozisyonundaki MXGP Türkiye ve Türkiye MotoFest’in bu yıl Türkiye iktisadına katkısının daha da artması bekleniyor. 

300 MİLYON AVRO PAHASINDA TÜRKİYE TANITIMI 

MXGP of TÜRKIYE’in dünya çapındaki yayınları ve Türkiye MotoFest’ten yapılan haberler Türkiye’nin tanıtımına büyük katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of TÜRKIYE ve Türkiye MotoFest’in yalnızca yayınlanan haberleri ve yayınlarının reklam bedeli, 300 milyon Avro’yu bulmuştu. 

Öte yandan bilet satışları da passo.com.tr ve albikere.com adresinden satışa sunulmaya başlandı. 

MOTOSİKLET İKTİSADININ YÜKSELİŞİ

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet kesimi, Türkiye iktisadına büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet bölümünün devleri Türkiye’yi değerli pazarların başında görüyor. Bir çok kıymetli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor

Related Posts

Araba çarpmasıyla yaralandı, hastanede kurtarılamadı

D-100 kara yolu Büyükdere Mahallesi’nde gece yarısı, Adapazarı tarafında giden A.A.’nın kullandığı plakası öğrenilemeyen araba, yolun karşısına …

Arabaya silahlı akın: 2 ağır yaralı

Çamlıyol İnönü Bulvarı, Kaymakamlık yanı, banka ATM’leri önünde, kimliği belgisiz şahıslar tarafından 01 GB 306 plakalı arabaya ateş açıldı …

ABD, Pasifik’teki ‘Çok Alanlı Misyon Gücü’nü aktifleştirdi

ABD Pasifik Ordusu kumandan yardımcısı Korgeneral James Jarrard bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “MDTF, ada zincirleri ortasında ve uzun …

2022-KPSS ÖABT giriş evrakları erişime açıldı

Kurumdan yapılan açıklamada, 2 Ekim’de uygulanacak ÖABT’ye katılacak adayların, imtihana girecekleri bina ve salonlara atanma süreçlerinin …

Son dakika… Rusya’dan flaş nükleer silah açıklaması

Ukrayna’daki savaş aylardır can almaya devam ediyor. Bölgeden acı haberler gelmeye devam ederken Türkiye’nin başı çektiği ülkeler iki taraf …

2013 KPSS’ye yönelik FETÖ soruşturmasında, 21 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

2013’te yapılan Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) sorularının Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına sızdırılmasına ait soruşturma sürüyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.