Mustafa Varank: Mandacı zihniyet, bu ülkeye 94 yıl piyade tüfeği yaptırmadı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle düzenlenen “Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli’ye Paha Katanlar Ödül Töreni”nde konuştu.

Varank, sanayi ve teknoloji firmalarının başarısına hükümet olarak katkı sunmanın tarifsiz memnunluğunu yaşadıklarını vurguladı.

“Çelikten bir siyasi irade gerektiriyor”

Bakan Varank, kendi kendine yeten bir ülke olma, kendi teknolojilerini geliştirebilme, yerli ve ulusal sanayi inşa etmenin çelikten bir siyasi irade gerektirdiğine dikkati çekti.

Varank, Türkiye’nin kendi ulusal piyade tüfeğini lakin 2017 yılında üretip ordusuna teslim edebildiğini hatırlattı.

“Tüfekten bahsediyorum”

Seyir füzesi, araba ya da teneffüs aygıtından bahsetmediğine değinen Varank, “Tüfekten bahsediyorum. Düşünün her platformda dünyanın en büyük ordularından birine sahip olduğumuzu söyleyeceksiniz fakat bir ulusal piyade tüfeğiniz bile olmayacak. Cumhuriyet kurulduğundan beri 94 yılda biz neden bir ulusal piyade tüfeği üretemedik de lakin bu vakitte yapabildik?

Çok sıkıntı olduğu için mi? Elbette hayır. ‘Çok zordu.’ desem inanın burada onlarca talaşlı imalat firması var. Derler ki ‘Sayın bakan, sen bizimle dalga mı geçiyorsun? Getir çabucak yapalım.’ Lakin yapılmadı.” sözlerini kullandı.

“İşin rengi ortaya çıkıyor”

Hangi kirli zihniyetin, hangi mandacı anlayışın bu ülkeye 94 yıl boyunca kendi ulusal piyade tüfeğini yaptırmadığını soran Varank, şöyle konuştu:

“Buna baş yorduğumuzda, Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’de yerli ve ulusal bir sanayi inşa etmek için hangi vesayet odaklarıyla hangi büyük çabaları verdi, bunu düşündüğümüzde aslında işin rengi ortaya çıkıyor.

“Gösterdiği vizyon olmasaydı…”

Evet, irade lazım. Kendisinin ortaya koyduğu çelikten siyasi irade ve gösterdiği vizyon olmasaydı Türkiye’deki sanayi ve teknoloji ekosisteminin bugün geldiği pozisyona gelemeyeceği aşikardır.

Bu nedenle ben huzurlarınızda bizden takviyesini hiçbir vakit esirgemeyen ve törenimize katılarak bizleri onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Çeşitli kategorilerde ödül almaya hak kazanan Kocaeli’nin yüz akı firmalarını bir defa daha canı gönülden tebrik ediyorum.”

“Buna da itiraz ettiler”

Öte yandan Mustafa Varank, AR-GE ve teknoloji faaliyetlerinin birinci akla gelen adreslerinden biri olan Bilişim Vadisi’nde, mobiliteden bilgi-iletişim teknolojilerine, yazılımdan dizayna kadar birçok kritik kesimde faaliyet gösteren 300’den fazla Ar-Ge firmasını yer aldığını söyledi.

Vadiyi Kocaeli’de kurma kararı aldıkları vakit, birilerinin her vakit yaptıkları üzere karşı çıktılarını belirten Varank, “Nasıl vaktinde kent hastanelerine, köprülere, otoyollara, havalimanlarına itiraz ettilerse buna da itiraz ettiler. Fakat biz Kocaeli’ye, Kocaeli’nin endüstrideki ve teknolojideki muazzam potansiyeline her vakit güvendik. Âlâ ki de o denli yapmışız.” diye konuştu.

Varank, üretimi, ihracatı ve istihdamıyla ülkenin gerçek iktisadının en muhkem kalelerinden biri olan Kocaeli’nin pozisyonunun, ulusal teknoloji atılımı vizyonuyla çok daha ileri noktalara taşındığını vurgulayarak, şunları aktardı:

“Onların önünü açacak çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz”

“Sayın Cumhurbaşkanım, bugün buradaki konuklarımız çok uygun biliyor ki hiçbir muvaffakiyet rastlantısal olarak gerçekleşmiyor. Firmalarımız elbette büyük bir özveriyle gece gündüz çalışarak buralara geliyor.

Ancak bu eforları heba etmeyecek, onları daha da cesaretlendirecek, faal bir iş ve yatırım ortamının girişimcilerimize sunulması da en az bu gayretler kadar değerli. İşte biz de bakanlık olarak, zatıalinizin liderliğinde iş dünyamıza her manada yol arkadaşlığı yapıyor, onların önünü açacak çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz.


“İnovasyon anlayışını yaygınlaştırıyoruz”

Sizden aldığımız takviye ve icazetle Kocaeli ve başka tüm kentlerimizde yatırım, üretim, istihdam ve ihracata odaklanmış durumdayız. OSB’ler, sanayi bölgeleri ve sanayi siteleri inşa ediyor, ülkemizin sanayi altyapısını güçlendiriyoruz.

Teknoparklar ve AR-GE tasarım merkezleriyle katma kıymetli üretimin anahtarı inovasyon anlayışını yaygınlaştırıyoruz. KOSGEB ve TÜBİTAK’la işletmelerimize kıymetli takviyeler veriyoruz.

“Ülkemize çağ atlatacak vizyon projeler geliştiriyoruz”

Özel bölüm yatırımlarını özendirmek üzere cazip teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz kuluçka merkezleri ve oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe katkı sağlıyoruz.

Kritik teknolojilerin yerli ve ulusal imkanlarla üretimini sağlayacak kapsamlı takviye düzenekleri kurguluyoruz. Otonom teknolojiler, uzay ve yapay zeka üzere çığır açıcı alanlarda ülkemize çağ atlatacak vizyon projeler geliştiriyoruz.”

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın da yer aldı.

Related Posts

Cesar Azpilicueta’dan Barcelona itirafı

Chelsea’nin deneyimli savunma oyuncusu Cesar Azpilicueta, Barcelona ile transfer görüşmesi yaptığını doğruladı. Londra temsilcisi ile biten …

Sude Yaren Uzunçavdar Dünya şampiyonu oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Spor Kulübü sportmeni Sude Yaren Uzunçavdar, Bulgaristan’da yapılan Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası’nda 68 …

Bahçelievler’de meskenini basan saldırganın vurduğu 16 yaşındaki Beyza Doğan hayatını kaybetti

İstanbul’da geçen cumartesi günü Cumhuriyet Mahallesi’nde teze nazaran, Selim Tekin (28) saplantılı olduğu Beyza Doğan’ın konutuna gelerek zorla …

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan öğretmenlere davet: Sizi rencide eden meslek imtihanına girmeyin, tahlili seçimden sonra birlikte buluruz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmenlere davet yaptı. “Öğretmen meslek imtihanı rencide edici olduğu için daha makul bir tahlil bulmak …

Türk takımlarının radarındaydı… İmzayı attı

İspanyol kulübü sosyal medya paylaşımında, “Isco ile sözleşme imzalamak için prensipte anlaşmaya vardık.” duyurusunu yaptı.30 yaşındaki İspanyol …

Küba’da limandaki ham petrol depolama tesislerinde patlama: 1 ölü, 121 yaralı

Küba’nın kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde dün bir patlama yaşandı. 17 İTFAİYECİ KAYIP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.