Pakistan’da İmran Han destekçileriyle polis çatıştı

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han hükümetinin düşmesi sonrası başlayan şovlar devam ediyor.

Karara reaksiyon gösteren ve erken seçim isteyen Han’ın destekçileri, başşehir İslamabad’da polisle karşı karşıya geldi.

Pakistan sokaklarında hareketli saatler

Tansiyon tırmandığı şovlarda Han taraftarlarıyla polis ortasında çatışma çıktı. Sabah saatlerinde başlayan olaylar, akşam saatlerinde de sürdü.

Polis, İmran Han’ın erken seçim talebiyle yapacağını duyurduğu yürüyüşü önlemek için Pencap eyaletinde İslamabad’a çıkan birçok yolu konteynerlerle kapattı.

Han destekçileri ile polis ortasında çatışma

Bunun üzerine Pencap’ın farklı bölgelerinde barikatları aşmak isteyen Han destekçileri ile polis ortasında çatışma yaşandı.

Polis, Pencap’ın en büyük kenti Lahor’ın farklı noktalarında toplanan Han’ın önderi olduğu Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) taraftarlarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Sert karşılık uyarısı

PTI çalışanları da polise taş atarak karşılık verdi. Han destekçileri, polisin çektiği dikenli telleri çeşitli aletlerle kesti.

Bu ortada İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, hükümetin, göstericilerin başşehre girmesine müsaade vermeyeceğini açıkladı. Sanaullah, göstericilerin kanunları çiğnemesi durumunda sert bir karşılık göreceğini söyledi.

Gözaltına alınanların sayısı açıklandı

Öbür yandan, PTI yetkilileri, polisin dün Han’ın destekçilerine yönelik operasyonunda gözaltına alınanların sayısının bini aştığını açıkladı.

Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) sözcülerinden Ataullah Tarar ise kanun ve sistemin sağlanması için “engelleyici bir önlem” olarak 250 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Barışçıl yürüyüş daveti

Han, 22 Mayıs’ta Peşaver kentinde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti kabul etmeyeceklerini belirterek, destekçilerini erken seçimler için baskı yapmak üzere 25 Mayıs’ta İslamabad’da barışçıl biçimde yürümeye çağırmıştı.

PTI Sözcüsü Fawad Chaudhry, dün, polisin Han’ı destekleyenlerin konutlarına operasyona başlattığını ve onlarca kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

AA’nın aktardığına nazaran, İslamabad idaresi dün aldığı kararla Han’ın yapmayı planladığı yürüyüşe yasak getirmişti.

İmran Han hükümeti düştü

Pakistan Parlamentosu’nda 10 Nisan’da yapılan itimat oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

Putin ile görüşmesi Batılı ülkeleri rahatsız etti

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarını başlattığı 24 Şubat’ta başşehir Moskova’da Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelmesi, Batılı ülkelerde rahatsızlık uyandırmıştı.

Bu durumu, ülkesinin “gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye gereksinimleri olduğu” kelamlarıyla savunan Han, hükümetinin düşürülmesinden ABD’yi sorumlu tutuyor.

Related Posts

Manisa’da mukavva fabrikasında yangın

Manisa’nın Selvilitepe Mahallesi’ndeki Erbiller Küçük Sanayi Sitesi üzerindeki Filibetepe mevkinde faaliyet gösteren oluklu mukavva ve kutu …

Kılıçdaroğlu: Varsa cesaretiniz, gelin beni ikna edin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. “5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding …

Özer Hurmacı futbola geri dönüyor! Başkan açıkladı

Almanya’da başladığı futbolda, Türkiye kariyerine Ankaraspor formasıyla adım atan Özer Hurmacı, aralarında Fenerbahçe ve Trabzonspor’un da yer …

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.