Sığınılacak bir liman olan edebiyatın güzelleştirici gücü

Bir limandır edebiyat ve kitap…

Edebiyatın köküne baktığımızda aslında ne kadar kıymetli olduğunu da kavramış olacağız, “edep” kelamından gelen edebiyat, yazının icat edilmesinden günümüze kadar etap evre ulaşmıştır.

Yazı yalnızca irtibat aracı olarak kalmadı öte yandan insanların içindeki his yoğunluğunu da edebiyat aracılığıyla dışa vurdu.

Edebiyat hislerin, kanıların, kelamların en saf ve net haliyle akratılmasıdır. Çünkü, yazıyla hedeflenen kitle ve verilmek istenen iletinin en değerli silahı kuşkusuz edebiyattır.

Bir edebi tıp olarak roman

Roman dediğimiz edebiyat çeşidinin Batı’dan çıkmasıyla birlikte gerçek ve nitelikli edebi eserler de bir bir yayınlanmaya başlandı. Türk edebiyatına baktığımızda ise bu cins Tanzimat Fermanı ile hayatımıza girdi.

Fakat Tanzimat’tan evvel Türk edebiyatını evrelere ayırdığımızda bunu farklı kollara ayırmak mümkün. Örneğin, Divan edebiyatı, halk edebiyatı, Tanbzimat ve daha sonra gelen edebi akımlar biribirini izlemiştir.

Bir liman olarak edebiyat

Edebiyatın ve kağıda dökülen yazıların üzerinden asırlar geçse de her vakit kıymetini bilmiştir. 200 sene evvel yazılan bir edebi metni hala günümüzde nasıl keyifle okuyorsak, bu edebiyatın gücünden diğer bir şey değildir. Başlıkta da belirttiğimiz üzere edebiyat bazıları için sığınılacak en büyük limandır.

Edebiyattan “edebi” öğrenmek”

Edebiyatın sözcük kökönini üstteki satırlarda anlattık. Pekala, edebiyat okuyan ya da edebiyatla ilgilenen şahısların gerçek edebi bedelinden bahsedebilir miyiz? Bu soru vakit zaman sorulsa da doyurucu bir karşılık verilmiş değil şimdi.

Okuru saran sıcak kollar

Yani edebiyatın büyülüsü dünyasına dalan bir insan birebir vakit edepli olur mu sorusu karşılık bulmuş değil. Ama bildiğimiz şu ki; edebiyat hem muharrirler için hem de okurlar sıcak bir yuvadır.

Related Posts

Son dakika… Ünlü rapçi Coolio banyoda meyyit bulundu

Uzun müddettir Coolio’nın menajerliğini yapan Jarez Posey, ABD medyasına verdiği demeçte, ünlü yıldızın Los Angeles’ta bir arkadaşının meskeninin …

Afrika’nın en güneybatı ucunda bir tabiat şöleni: Ümit Burnu

Atlas ve Hint okyanuslarının buluşmak üzere olduğu noktada yer alan Ümit Burnu, Cape Town’a gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler …

İlber Ortaylı, Ivana Sert’e komşu oldu

ODATV-UĞUR CAN BİÇERTarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İzmir Urla’da bulunan Sanatçılar sokağında taş bir ev satın aldı.Odatv’ye konuşan İlber …

Efsane geri dönüyor

Cansın Çekili, Batuhan Ekşi, Sebahat Kumaş, Cem Uçan ve Nuray Hüseynova’nın dahil olduğu proje, yakında izleyiciyle buluşacak.

Didem Soydan yelek giydi

Şu sıralar Burak Deniz’le yaşadığı aşkla gündeme gelen oyuncu ve model Didem Soydan, son vakitlerde toplumsal medya hesabını etkin olarak …

Gökhan Çıra, Selin Ciğerci ile boşanma imzası kurumadan Bebek’te yeni sevgilisiyle görüldü

2019’da nikah masasına oturan fenomen Selin Ciğerci ve futbolcu Gökhan Çıra, geçtiğimiz yıl eylül ayında sürpriz bir şekilde boşandı. Ayrılığa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.