Sri Lanka’da kaos: Başbakanın istifası bekleniyor

Asya basınındaki haberlere nazaran, geniş kapsamlı hükümet aksisi protesto düzenlenen Sri Lanka’da Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi parti önderlerinin iştirakiyle parlamentoda acil bir oturum düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, başkanların Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa ve Başbakan Wickremesingh’in istifasını istediği tabir edildi.

Wickremesingh’in başkanlara, istifaya ve yeni bir hükümete yol açmaya hazır olduğunu söylediği aktarıldı.

İHA

Başbakanlık Sözcüsü Dinouk Colambage’ın, Wickremesinghe’nin önderlere yaptığı konuşmada, tüm partilerin yeni bir hükümet kurmakta hemfikir olduğu vakit istifa edeceğini açıkladığını belirtti.

Wickremesinghe, bu hafta ülke genelinde yakıt dağıtımı olacağını ve Memleketler arası Para Fonu (IMF) için hazırlanan borç sürdürülebilirliği raporunda neredeyse sona gelindiği bilgisini verdi.

İHA

DEVLET BAŞKANLIĞI YERLEŞKESİNE GİRDİLER

Bu ortada Sri Lanka’nın başşehri Kolombo’da düzenledikleri geniş çaplı hükümet aykırısı protestoda, devlet başkanlığı yerleşkesine giren göstericilerin toplumsal medyada ve basında yayınlanan manzaraları dikkati çekti.

Görüntülerde, protestocuların yerleşkedeki havuza girerek eğlendiği görülüyor.

Devlet Lideri Rajapaksa’ya ilişkin olduğu düşünülen bir yatak odasında çekilen imajlarda de birtakım protestocuların yatağa uzandığı, kimilerinin da koltuklarda dinlenmesi dikkati çekti.

Görüntülerde, güvenlik güçlerine dair rastgele bir ize rastlanmadı.

İHA

Kolombo’da ülke genelinden binlerce kişinin iştirakiyle geniş çaplı hükümet zıddı protesto düzenleniyor.

Polisin müdahalesi sonucu çıkan olaylarda, en az 20 kişi yaralandı.

Protestocular, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke etrafındaki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti.

Yerleşkeye girilmesinin akabinde Rajapaksa’nın yerleşkeden ayrıldığı ve güvenliği bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

Kolombo ve civarında dün mahallî saatle 21.00’de uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı, muhalif siyasetçiler ve avukatların itirazı nedeniyle sabah kaldırılmıştı.

Sri Lanka anayasasına nazaran, kendi isteğiyle istifa etmediği sürece bir devlet liderinin misyondan alınması neredeyse imkansız.

İHA

Sri Lanka’daki durum

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler vazifeye çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Related Posts

Sizi F1 pistine alalım! Kaçak hafriyat yetmiyor bir de yarışıyorlar

GÜLDEN ÇOKTAN- İstanbul’da sık sık gündeme gelen hafriyat kamyonları, tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan …

Yunan gazetesinden Abdülhamid Han argümanı: Pentagon da alarmda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni inceledi Türkiye’nin Abdülhamid Han Sondaj Gemisi 9 Ağustos’ta …

Son dakika: İzmir açıklarında zelzele meydana geldi

Son zelzeleler: İzmir açıklarında sabah saatlerinde peş peşe sarsıntılar meydana geldi. 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM AFAD datalarına nazaran merkez …

Kolombiya hükümetiyle ELN müzakerecileri Havana’da barış görüşmelerine başladı

Kolombiya Devlet Lideri Gustavo Petro’nun Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barış görüşmelerinin başlatılması için Küba’nın başşehri Havana’ya …

Hulusi Akar: Savunma endüstrisinde proje sayısı 750’yi aştı

Anadolu medyası tarafından gerçekleştirilen “Anadolu Soruyor” programının canlı yayının konuğu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar oldu …

Almanya’da ‘Cum-ex’ vergi skandalı Başbakan Scholz’un peşini bırakmıyor

2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlığı yapan SPD’li Olaf Scholz’un 19 Ağustos’ta Hamburg Eyalet Meclisinde skandalın aydınlatılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.