Teksas’daki okul akınında ölen 19 çocuk tıpkı sınıftan

Ülkede “saldırı silahlarına yasal düzenleme” tartışmaları yine alevlenirken, Uvalde’deki Robb İlkokuluna yapılan hücum ile ilgili ayrıntılar yetkililer tarafından paylaşılmaya başlandı.

Basına konuşan Teksas Halk Güvenliği Departmanından Christopher Olivarez, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos’un kendini 4. sınıf öğrencilerinin bulunduğu bir sınıfa kapatarak, önüne çıkan herkesi zalimce vurduğunu belirtti.

Polisin, yaklaşık 25-30 öğrencinin bulunduğu sınıfın camlarını kırarak kendileri ile çatışmaya giren saldırganı etkisiz hale getirdiğini anımsatan Olivarez, hayatını kaybeden 19 öğrenci ve 2 öğretmenin de birebir sınıftan olduğu bilgisini paylaştı.

Olivarez, saldırganın motivasyonunun şimdi bilinmediğini, güvenlik ünitelerinin Ramos’un toplumsal medya hesapları üzerine incelemelerinin sürdüğünü kaydetti.

Ramos’un atak esnasında üzerinde özel polis grupları (SWAT) tarafından kullanılan şarjör ve ekstra mühimmat taşıyan taktik bir yelek bulunduğu belirtildi.

Akın sırasında bina içinde kendilerini sınıflara kilitleyen öbür öğrenci ve okul çalışanlarının da polisin dışarıdan pencereleri kırmasıyla inançlı bir yere tahliye edildiği aktarıldı.

“Çocuklar kendilerine dikkat etsin”

Teksas Senatörü Roland Gutierrez, eyalet polisinin kendisine verdiği brifinge nazaran Ramos’un 18 yaş gününde iki adet “saldırı silahı” aldığını ve toplumsal medyada “Çocukların kendilerine dikkat etmesini” ima eden paylaşımlarda bulunduğunu anlattı.

Ramos’un ayrıyeten okula düzenlediği akından çabucak evvel büyükannesini silahla yaralayarak olay yerinden aracıyla süratlice kaçtığı, daha sonra aracı taarruz yapacağı okula yakın bir yerde çarptığı bildirildi.

Yaralanan büyükanne hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, polisin Ramos’un dedesi ve başka aile yakınlarına ulaşmaya çalıştığı bildirildi.

Olay hakkında konuşan eyalet Senatörü John Whitmire da, Ramos’un akından bir hafta evvel iki adet AR tipi taarruz silahı ile 375 mermi satın aldığını, silahlardan birini okulun yakınında çarptığı aracın içinde bıraktığını kaydetti.

Yetkililer ayrıyeten, Ramos’un Uvalde’de büyükbabası ve büyükannesi ile birlikte yaşadığı, kasabadaki liseye gittiği, daha evvel bir kabahat kaydının bulunmadığı, rastgele bir işinin, arkadaşının yahut kız arkadaşının da tespit edilemediği bilgisini aktardı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Cristiano Ronaldo için flaş sav: Chelsea’ye gitmeye sıcak yaklaşıyor

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’a ayrılmak istediğini bildiren Cristiano Ronaldo için bir tez ortaya atıldı.Portekizli …

2022 ek tediyeler yattı mı? Ne vakit yatacak?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca personel, ek tediye ödemelerini bekliyordu. “İlave tediyeler ne vakit yatacak?” sorusunun …

Çorum Olayları, 42. yılında anıldı “Katliamlarla yüzleşilsin dosyalar yeniden açılsın”

Çorum Katliamı, 42. yılında anıldı“KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLSİN, DOSYALAR YENİDEN AÇILSIN”Türk tarihinin en acı olaylarından, 57 kişinin katledilerek …

HDP kongresinden ‘siyasi hesap’ mesajı çıktı

Kongrede ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç aldı. Oluç, “Bugünü ve yarını bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu …

Ankara’da boşanma davası açan eşini öldürdü, kayınbiraderini yaraladı

38 yaşındaki Tülay Fazilet, 2019 yılında evlenip, Konya’da yaşamaya başladığı Tunç Erdem’den (41) ayrılma kararı aldı. Erdem, Ankara’da yaşayan …

Emeğin ve azmin yansıması: Titus Tüneli

Ayşe Ersoy | [email protected] Arkeoloji Müzesi Müdürü Titus Tüneli, Hatay’a geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.