Tesla yılın ilk 3 ayında kaç araba ürettiğini açıkladı

6 Nisan itibarıyla Türkiye piyasasına resmi olarak giriş yapan Tesla, 2023’ün ilk 3 ayında kaç adet otomobil ürettiğini ve kaç teslimat yapıldığını açıkladı.

Webtekno’nun haberine göre, Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla, neredeyse 5 yıl önce başlattığı hazırlıklar tamamlanınca Nisan 2023’te, resmi olarak Türkiye piyasasına giriş yapmıştı. Bu süre zarfında Toyota ve Volkswagen Group gibi geleneksel otomobil üreticilerini geçerek dünyanın en değerli otomobil üreticisi olmuştı.

Sektör kaynaklarına göre, Tesla’nın piyasa değeri, 579 milyar dolar. 3 aylık raporları düzenli olarak yayımlayan firmanın 2023’ün ilk 3 ayında ne kadar otomobil ürettiği ve ne kadar teslimat yaptığı da anlaşıldı.

İLK 3 AYDA KAÇ ADET TESLA OTOMOBİLİ ÜRETİLDİ KAÇ ADET TESLİM EDİLDİ

ABD, Almanya ve Çin başta olmak üzere beş ana fabrikası bulunan Tesla’nın bu fabrikalarda 3 ayda toplam 422 bin 875 aracın üretilmesi; CNBC tarafından verilen önceki rakamlara göre, üretimde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 36’lık bir artışı işaret ediyor. Ayrıca teslim edilen araç sayısında da yine önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4’lük bir artış var.

HANGİ MODELDEN KAÇ ADET TESLİM EDİLDİ

Tesla Model S ve X:

10 bin 695 adet teslim edildi,

19 bin 437 adet üretildi.

Tesla Model 3 ve Y:

412 bin 180 adet teslim edildi,

421 bin 371 adet üretildi.

Türkiye’de 1 milyon 548 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Tesla Model Y için firma, 10 bin TL ön sipariş bedeli talep ediyor ve araçların teslim edileceği tarihe kadar fiyatların yükselebileceğini bildiriyor. En erken teslimat ise mayıs içerisinde yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir