Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan’da termometreler ‘eksi’yi gösterdi

Tüm Türkiye’de “eyyam-ı bahur” sıcakları tesirini gösterdi.

2022 yılı Haziran-Temmuz devrinde en yüksek sıcakklık 24-31 Temmuz haftasında en yüksek sıcaklık 46,2 derece ile Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde kaydedildi.

Mayıs ve haziran aylarını mevsim normallerinin altında geçiren Türkiye’de bu yıl yaz sıcaklığının en yüksek olduğu günler geçen hafta yaşandı.

Ardahan’da termometreler eksiyi gösterdi

Ancak Ardahan’ın Göle ilçesinde durum birebir değil.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye nazaran kentte, 24-31 Temmuz haftasında en düşük sıcaklık sıfırın altında 0,8 derece olarak ölçüldü.


Geçen ay sıfırın altını gören Göle’de sobalar kaldırılmıyor

Tüm yurtta hissedilen “eyyam-ı bahur” sıcaklarının yaşandığı temmuz ayının son haftasında hava sıcaklığının gece sıfırın altınra seyrettiği Ardahan’ın Göle ilçesinde birçok vatandaş, yaz mevsimi kısa sürdüğü için sobayı kaldırmıyor.

Ardahan’ın 2038 rakımdaki Göle ilçesinde kış mevsimi uzun, yaz mevsimi ise kısa sürüyor. Kışın hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü ilçede yaz akşamları ise serin geçiyor.

Bu nedenle birtakım konut ve iş yerinde sobalar kaldırılmıyor. Hava sıcaklığının düştüğü günlerde kimi vatandaşlar soba yakıyor.

Temmuz ayının son haftasında hava sıcaklığının sıfırın altında 0,8 dereceye kadar düştüğü Göle’de kimi vatandaşlar, akşam dışarıya çıktığında üşümemek için tişörtünün üzerine mont, polar üzere kalın kıyafetler giyiyor.

“Her sene yazın dahi olsa sobalarımız faal olarak duruyor”

İş yerindeki sobayı hava serin olduğunda yaktıklarını tabir eden Ertan, “Gelen gurbetçilerimizin üşümeleri üzerine soba yakmaya devam ediyoruz. Yalnızca bu yıl değil, her sene yazın dahi olsa sobalarımız faal olarak duruyor.” dedi.

Öğretmen Ferdi Altun da tüm Türkiye’nin sıcaktan kavrulduğu bu devirde Göle’nin temmuz ayının son haftasında sıfır dereceyi gördüğünü ve o hafta sobaları yakmaya başladıklarını belirterek, “Soğuk memleket ancak biz memleketimizi seviyoruz, sıcak insanlarız.” tabirini kullandı.

Related Posts

Sizi F1 pistine alalım! Kaçak hafriyat yetmiyor bir de yarışıyorlar

GÜLDEN ÇOKTAN- İstanbul’da sık sık gündeme gelen hafriyat kamyonları, tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan …

Yunan gazetesinden Abdülhamid Han argümanı: Pentagon da alarmda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni inceledi Türkiye’nin Abdülhamid Han Sondaj Gemisi 9 Ağustos’ta …

Son dakika: İzmir açıklarında zelzele meydana geldi

Son zelzeleler: İzmir açıklarında sabah saatlerinde peş peşe sarsıntılar meydana geldi. 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM AFAD datalarına nazaran merkez …

Kolombiya hükümetiyle ELN müzakerecileri Havana’da barış görüşmelerine başladı

Kolombiya Devlet Lideri Gustavo Petro’nun Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile barış görüşmelerinin başlatılması için Küba’nın başşehri Havana’ya …

Hulusi Akar: Savunma endüstrisinde proje sayısı 750’yi aştı

Anadolu medyası tarafından gerçekleştirilen “Anadolu Soruyor” programının canlı yayının konuğu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar oldu …

Almanya’da ‘Cum-ex’ vergi skandalı Başbakan Scholz’un peşini bırakmıyor

2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlığı yapan SPD’li Olaf Scholz’un 19 Ağustos’ta Hamburg Eyalet Meclisinde skandalın aydınlatılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.