Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey!

Bitcoin fiyat hareketi önemli bir makro haftada adımlarını geri çekti. Böylece BTC, traderların aşağı yönlü hedeflerini gerçekleştirmeye başladı. Bitcoin ve geri kalan kripto piyasası için bu hafta bilinmesi gereken 5 şey.

Lider kripto para haftaya düşüşle başladı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin 23 Temmuz haftalık kapanışında klasik bir volatilite patlaması yaşadı. Böylece, boğalara 30.000 dolarlık desteğin potansiyel olarak geri döndüğüne dair bir fikir verdi. Ancak bu kısa sürdü ve haftalık mum kapanışına saatler kala BTC son dakika kazançlarını geri verdi. Bu nedenle haftayı neredeyse tam olarak 30.000 dolardan kapattı. Basın zamanında Bitcoin 29.000 dolar yakınlarında işlem görüyordu.

Popüler analist Michaël van de Poppe, boğaların aşması gereken “önemli alan” olarak adlandırdığı şeyin altını çiziyor. Analist, “Bitcoin, kritik seviyeyi kırmadı. Bu yüzden yatay düşüşe devam edeceğiz. Senaryolar aynı kalıyor; – 30.200-30.400 doların üzerinde long pozisyonlar – 29.000 dolara ulaştığımızda long pozisyonlar,” diyor.

BTC açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Bir diğer analist Daan Crypto Trades, 30.300 dolara yükselişin etkili bir şekilde açıldığını söylüyor. Ayrıca, zaten bir CME vadeli işlem boşluğunu kapattığını belirtiyor. Bu nedenle, “Hafta sonu sapmalarına kanmayın” diyor.

BTC açıklamalı grafik. Kaynak Daan Kripto İşlemleri/Twitter

Fed faiz artırım kararı “aksiyon dolu bir haftaya” öncülük ediyor

Bu hafta sadece kriptoda değil, makro alanda da tek bir olay ön plana çıkıyor. Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), gösterge faiz oranlarının ne kadar artırılacağına karar vermek için 26 Temmuz’da toplanacak. Geçen ayın aksine piyasalar, Fed yetkililerinde neredeyse oybirliğiyle %0,25’lik bir artış bekliyor. CME Group’un FedWatch Aracı’ndan alınan son verilere göre, ihtimaller şu anda %99,8 seviyesinde.

Fed hedef oran olasılıkları grafiği. Kaynak: CME Group

Haftanın makro veri açıklamaları yalnızca FOMC’den sonra gelecek. Ayrıca, bunların zaman içinde bir kararı etkilemesine yer bırakmayacak. Ancak 2. Çeyrek GSYH ve Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi’nin açıklanması daha az önemli değil. Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, şu yorumu yapıyor:

Piyasalarda aksiyon dolu bir hafta gibisi yok. S&P 500 şirketlerinin %20’si, Fed toplantısı ve enflasyon verileriyle birlikte kazançlarını açıklayacak. Birkaç haftalık düşük volatilitenin ardından, bu hafta işler ilginçleşecek. Yatırımcı olmak için harika bir hafta.

Finans yorumcusu Tedtalksmacro, küresel merkez bankası likidite koşullarının, olası faiz artırımına rağmen, makro açıdan en düşük seviyelerde olduğunu belirtiyor. Karşılaştırmalı grafiklerin yanı sıra, “Mart ayından bu yana serbest düşüşün ardından, küresel CB likiditesi burada bir dip bulmuş olabilir,” yorumunu yapıyor. Bu bağlamda, “Tarihsel olarak bu BTC + risk için iyi olmuştur,” diyor.

Küresel merkez bankası likiditesi ve BTC grafiği. Kaynak: Tedtalksmacro/Twitter

Lider kripto para için ‘Hash Ribbons’ ne diyor?

Bitcoin’in inatçı işlem aralığı, madenciler arasındaki hararetli rekabet soğudukça ağ temellerine bir kez daha zarar veriyor. BTC.com’un son tahminlerine göre, Bitcoin’in madencilik zorluğu 26 Temmuz’da yapılacak bir sonraki otomatik yeniden ayarlamada yaklaşık %4 oranında azalacak. Zorluk derecesi, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Bu yıl yalnızca birkaç düşüş yaşadı. Ayrıca, bu haftaki düşüş 2023’ün şimdiye kadarki en büyük düşüşü olabilir.

Bitcoin ağ temellerine genel bakış. Kaynak: BTC.com

Hash oranı, bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra benzer bir konsolidasyon hikayesi anlatıyor. Hash ribbons metriğini analiz eden kripto varlık yöneticisi Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, yeni bir “kapitülasyon” aşamasını işaret ediyor. Edwards, Bitcoin’in FTX çöküşünün sonuçlarını hala yaşadığı 2022’nin sonlarından bu yana piyasada olmasa da, bir kapitülasyonun traderların korkması gereken bir şey olmadığını ileri sürüyor. Buna rağmen, son yedi aydaki hash oranındaki patlayıcı büyümeyi “sürdürülemez” olarak nitelendiriyor. Bu bağlamda Edwards, şu yorumu paylaşıyor:

Bir Hash Ribbon kapitülasyonumuz var. Diğer bir deyişle, 2023’te %50’lik sürdürülemez bir artışın ardından Bitcoin’in Hash Oranı büyümesinde bir yavaşlama var. HR kapitülasyonu bir satış sinyali değildir. Ancak yükseliş sinyali de değildir. Büyüme yeniden başlayana kadar risk yönetimi garantilidir.

Bitcoin hash şeritleri grafiği. Kaynak: Charles Edwards/Twitter

Lider kripto para için zirve seviyeye ulaştı

Bitcoin 800.000’inci bloğunu çıkarırken, klasik bir on-chain metrik de BTC fiyat koşullarının aşırı ısınmış olabileceğine dair benzer bir sinyal veriyor. Bitcoin piyasa değerini günlük on-chain işlemlerin ABD doları değerine bölen ağ değeri/işlem (NVT) oranı son dört yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Analist Willy Woo’nun açıklandığı üzere, NVT ani artışları hem boğa piyasalarında hem de “sürdürülemez” fiyat artışı dönemlerinde ortaya çıkabilir. Woo, metriğe eşlik eden bir giriş yazısında şunların altının çiziyor:

Bitcoin’in NVT’si yüksek olduğunda, ağ değerlemesinin ödeme ağında iletilen değeri aştığını gösterir; bu, ağ yüksek büyüme içinde olduğunda ve yatırımcılar bunu yüksek getirili bir yatırım olarak değerlendirdiğinde veya alternatif olarak fiyat sürdürülemez bir balon içinde olduğunda gerçekleşebilir.

Bitcoin NVT oran grafiği (ekran görüntüsü). Kaynak: Woobull

BTC arzının %75’i uzun vadeli holder’larda

Bir umut ışığı mı doğuyor? Bitcoin’in mevcut arzı perde arkasında daralmaya devam ediyor. Çeşitli piyasa katılımcılarının da belirttiği gibi, satın alınmak üzere sunulan BTC miktarı, en ateşli hodlerları arasında kalıcı bir inanç olduğunu gösteriyor. Analiz firması Glassnode’un verilerine göre arzın %55’i en az iki yıldır, %29’u ise beş yıl ya da daha uzun süredir hareketsiz durumda. Glassnode, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bitcoin Uzun Vadeli Holder Arzı, dolaşımdaki arzın %75’ine eşdeğer olan 14,52 milyon BTC’lik yeni bir ATH’ye ulaştı. Bu da HODLing’in olgun yatırımcılar arasında tercih edilen piyasa dinamiği olduğunu gösteriyor.

Bitcoin uzun vadeli hodler arzı açıklamalı grafiği. Kaynak: Glassnode/Twitter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx