HEDEP MYK Yerel Seçim Kararını Verdi! Son Söz PM’de

HDP Sözcüsü Ayşegül Doğan, HEDEP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim stratejisine ilişkin açıklama yaptı.

HEDEP seçmeninden gelen Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarıyla talebini partinin MYK’sında değerlendirdiğini belirten Özel, MYK’dan da bu yönde bir eğilim çıktığını ifade etti. Doğan, “Bu karar MYK’mızın önerisi olarak PM’mizde de değerlendirilecek” dedi.

Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce yaptığımız açıklamada birinci ve ikinci parti olduğumuz yerlerde aday adaylığı başvurularımızın başladığını, 10 Aralık’a kadar süreceğini açıklamıştık. Yani Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı. Aday adayı başvurularımız da devam ediyor. Yerel seçim stratejimiz kazanmak. Kaybettirmek ya da kazandırmak değil, kazanmak.”

‘YÖNTEMİMİZ KENT UZLAŞISI BİR İLK OLACAK’

Aday belirlerken Kent Uzlaşısı yöntemini uygulayacaklarını belirten Doğan, koşulların uygun olduğu her yerde ön seçim yapacaklarını söyledi. Ön seçimlerin demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini hedeflediklerini anlatan Doğan, “Hedefimiz şehirdeki her sesi duymaya çalışmak. Aday belirlediğimiz yerdeki en geniş kesimlere ulaşıp her sesi duymak ve şehri yönetecek insanları o sesi katarak belirlemek” diye konuştu.

Ön seçim modelini uygularken bir ilki gerçekleştireceklerini anlatan Doğan, “Yalnızca üyelerimiz, yalnızca bileşen partilerin üyeleri de değil. Demokratik kitle örgütleri, ailelerimiz, dünden bu yana emek vermiş, yöneticilik yapmış herkes bu süreçte sorumluluk alarak bizimle birlikte olabilir, oy kullanabilir. Kent hakkı için emek veren herkesin katılımı ve uzlaşısı ile belirleyeceğiz adayları” ifadelerini kullandı.

Belediye meclis üyelerini ve il genel meclis üyelerinin üçte ikisini ön seçimle belirleyeceklerini anlatan Doğan, “Kayyımları kalıcı hale getirmeye çalışanlar da bilsinler ki partimize gönül veren, oy veren, seçmen olan ve bunun için ağır bedeller ödeyenler kayyum rejimine en güçlü cevabı kendilerine ve kentlerimize kazandırarak verecekler” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİRLER DE DAHİL KENDİ ADAYLARIMIZLA GİRMEK ÜZERE HAZIRLANIYORUZ’

Gazetecilerin soruları üzerine partinin büyükşehirlerdeki yerel seçim stratejisini detaylandıran Doğan, “Büyükşehirler de dahil olmak üzere Türkiye’nin her yerinde seçime kendi adaylarımızla girmek için hazırlanıyoruz. MYK’mızdan çıkan eğilim bu şekilde. Bu eğilimi MYK’mızın önerisi olarak PM’miz değerlendirecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx