İstanbul’dan dışarıya göç desteklenecek… Köyüne dönenlere teşvik verilecek

Nüfusuyla 145 ülkeyi geri bırakan İstanbul her geçen yıl kalabalıklaşmaya devam ediyor. Özellikle 1950’den itibaren “Taşı toprağı altın” denilerek Anadolu kentlerinden yoğun bir göç alan İstanbul, günümüzde çalışmak ya da öğrenim görmek isteyenlerin ilk tercih ettikleri şehir olma özelliğini sürdürüyor. AK Parti ise kentin nüfus yoğunluğuna yönelik yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, AK Parti’nin yerel seçim çalışmalarından İstanbul önemli bir yer tutuyor. Seçimlere dönük çalışma ve söylemleri belirlemek amacıyla kurulan strateji kurulunun önemli gündem maddelerinden biri İstanbul ve İstanbul seçimleri.

ADIMLAR ATILMAYA BAŞLANDI

Kurul, İstanbul’da deprem riskinin azaltılmasının yanısıra yerel seçimin kazanılması için projeler üretmeye devam ediyor. Kurul daha önce İstanbul’un 5 önemli sorununu belirlemişti. Göçmenler ve sokak hayvanları ile ilgili önerilerin hayata geçirilmesi için bakanlıklar ve İstanbul Valiliği arka arkaya adımlar atmaya başladı.

İstanbul’da yaşayan ancak bahar ayları ile birlikte memleketlerine gidip yılın yarısını orada geçiren, çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu bir grup var. Öncelikli hedef kitle olarak bu grup belirlendi. Zaten aylarca memleketlerinde yaşayan bu kişilerin evlerini tamamen taşımaları için neler yapılabileceği üzerinde durulmaya başlandı.

Yazın memleketine gidenlerin sürekli burada kalması için bazı teşvik politikaları devreye sokulacak. Örneğin, evini taşırsa elektrik, su parası alınmaması ya da az alınması, belli vergi teşvikleri, nakit para verilmesi gibi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx