Macron yoksa geliriz

Azerbaycan yönetimi, Ermenistan yanlısı bir tutum takınarak hem Bakü yönetimi hem de Türkiye için asılsız ithamlarda bulunan Fransa’yı “ikiyüzlü ve yalancı” olarak nitelendirerek bölgede barışa engel olduğunu belirtti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Granada’da yapılacak barış görüşmelerine Azerbaycan ve Türkiye’nin katılmayı reddettiği yönündeki asılsız sözleri için “açık bir ikiyüzlülük örneği” denildi. Açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı’nın, Azerbaycan ve Türkiye’nin Granada’daki görüşmeye (Azerbaycan, Ermenistan, Avrupa Birliği, Fransa ve Almanya’nın katılımıyla yapılması planlanan 5’li toplantı) katılmayı reddettiği yönündeki iddiaları açık bir ikiyüzlülük örneğidir. Bu toplantının katılımcıları, Türkiye’nin toplantıya katılmasına karşı çıkanın Fransa olduğu çok iyi biliyor. Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu konuda yanlış bilgi yayması, cumhurbaşkanına yakışmayan bir davranıştır” yorumunda bulunuldu.

Soykırımla anılan tek ülke

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın tarihte soykırım politikasıyla anılan tek ülke olarak anıldığı ve Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ne dahil olmadığı hatırlatılarak, “Fransa’nın, çok kültürlü değerleri ile örnek teşkil eden, birçok etnik grubun barış ve refah içinde yaşadığı Azerbaycan’a azınlık hakları konusunda ders vermeye çalışması, kesinlikle kabul edilemez. Adil arabuluculuktan bahseden Fransa’nın 23 yıl boyunca nasıl arabuluculuk yaptığını herkes biliyor” ifadeleri kullanıldı.

30 yıl işgale göz yumdu

Fransa’nın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmesine göz yumduğu belirtilen açıklamada, “Fransa’nın Azerbaycan’ı 150 kilometrekarelik Ermeni topraklarını işgal etmekle suçlaması gülünç bir durumdur. Azerbaycan hiçbir ülkenin topraklarını işgal etmemiştir ve henüz belirlenmeyen sınırda Azerbaycan güçlerinin sınırda konuşlandığı toprakların Ermenistan’a ait olduğunu iddia etmek mantıksızdır” ifadelerine

yer verildi.

Yanlış vaatlerle yönlendirdi

Bakü yönetimi, Fransa Cumhurbaşkanı’nın, Azerbaycan’ın yasa dışı bölücü rejime karşı güç kullanmayacağına dair söz verdiği iddialarının hiçbir dayanağı olmadığını belirterek. Fransa’nın Ermenistan’a yalan vaatler vermek yerine barış sürecinde doğru yönlendirmeler yapmış olması gerektiğini belirtti. “Azerbaycan, BM Şartı ve uluslararası hukukun norm ve ilkeleri çerçevesinde topraklarını hem diplomatik hem de askeri yollarla işgalden kurtarma konusunda her zaman meşru bir hakka sahip olmuştur” diye devam eden açıklamada, şunlar kaydedildi: “Fransa’nın arabuluculuk çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ve Ermenistan’ın saldırganlık politikasının engellenememesi, Azerbaycan’ın topraklarını askeri yollarla özgürleştirmesine yol açtı. Aynı şekilde tüm müzakere süreci boyunca terörle mücadele tedbirleri alınana kadar Azerbaycan’ın topraklarından çıkarılmayan Ermeni silahlı kuvvetlerinin ve sözde rejimin ortadan kaldırılmasının gerekli olduğu Azerbaycan tarafından defalarca vurgulanmıştır.”

Rus Barış Gücü Karabağ’dan ayrılıyor

Rusya Savunma Bakanlığından bir heyet, Rus Barış Gücü’nün Karabağ’dan çekilme tarihini görüşmek üzere dün Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyaret etti. Rusya Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün, Askeran, Ağdere ve Şuşa bölgelerindeki gözlem noktalarını kaldırdığı bildirilmişti.

Brüksel’de üçlü görüşme

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ekim sonunda Brüksel’de görüşeceğini duyurdu. Liderlerin davetine olumlu yanıt verdiğini söyleyen Michel, ay sonunda Brüksel’de üçlü görüşme yapılacağını açıkladı. Azerbaycan diplomatik kaynakları, Bakü’nün, tarafsızlığını kaybeden Fransa’nın olduğu hiçbir toplantıya katılmayacağını, onun dışında AB’nin düzenleyeceği üçlü format dahil müzakerelere katılımın mümkün olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx