Merkez Bankası Başkanı, yabancı yatırım bankalarıyla görüştü

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma bölümlerinin yöneticileriyle iletişime geçti. Erkan yöneticilere genel olarak görüşlerini sorarken, Bakan Şimşek ile görüşmek üzere de yatırımcı grubu Türkiye’ye gelecek.

Tarihi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan uluslararası yatırım bankalarının araştırma bölümlerinin yöneticileri ile görüştü. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre talep TCMB’den geldi ve görüşmelerde Erkan yabancılara genel olarak ne düşündüklerini sordu.

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine göre; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın en kritik kararını açıklayacak. PPK üyeleri daha önce faiz indirimlerine imza atan üyelerden oluşsa da yeni Başkan Hafize Gaye Erkan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görev başında olmaları tüm piyasanın politika faizinde artış beklemesine yol açtı.

Beklentiler şu anda yüzde 8,5 seviyesinde olan politika faizinin yüzde 15-40 arasına çıkarılması yönünde geniş bir aralıkta oluşmuş durumda. Özellikle uluslararası yatırım bankalarının yeni başkanıyla Merkez Bankası PPK’sının ilk toplantısında beklentileri oldukça yüksek.

Güçlü faiz artışına sinyal

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre; Başkan Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma birimlerinin yöneticileriyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erkan’ın uluslararası yatırım bankası yöneticileriyle Türkiye piyasalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu, yaklaşımları ile değerlendirmelerini aldığı öğrenildi.

Uluslararası yabancı kurumlara yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre yabancı kurum temsilcileri faiz kararının önemli olduğunu belirtirken güçlü bir faiz artışının güçlü bir sinyal anlamına geleceğine işaret etti.

Yabancı kurum yöneticilerinin sermaye kontrolü yaratan hareketlerin ortadan kaldırılması, swapların rahatlatılması, bir süre sıcak para girişine izin verilmesi ile kur korumalı mevduattan net bir çıkış planı açıklanması konularına dikkat çektiği görüşmelerde özellikle ödemeler dengesi krizi endişelerinin de gündeme geldiği öğrenildi.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısı yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da takip ediliyor. Yabancı kurumların politika faizi tahminleri ise ard arda geliyor. Morgan Stanley politika faizinin yüzde 20’ye çıkarmasını beklerken, Bank of America, yüzde 25 seviyesine yükseltmesini bekliyor. Deutcshe Bank yüzde 25, Goldman Sachs ise yüzde 40 öngörüsünü paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir