Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişme. Emekli maaşınız düşük mü? Aradaki fark hesaplanıp geri ödenecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemleri kapsamında yapılan yanlış işlemler nedeniyle bazı emeklilerin maaşlarının eksik yattığını tespit etti. Bu duruma ilişkin açıklama yapan Ekonomist Muhammet Bayram, emeklilerin mağduriyet yaşamamaları için SGK’ya başvurarak aradaki farkı geri alabileceklerini söyledi.

Bayram, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Emeklilik dilekçesini verdiği aylık bağlama oranları, büyüme oranları ve enflasyon rakamları önemli bir kriter. Emekli maaşı düşük olan ve daha yüksek olması gerektiğini düşünen emekliler varsa SGK’ya dilekçe vermesi gerekiyor. Eğer düşük hesaplandığı ortaya çıkarsa eksik aldığı ay farkları mutlak suretle kendilerine geri ödenir” dedi.

Bayram, emeklilerin daha önce emeklilik aylığı bağlanan kişi ile kendi maaşını karşılaştırırsa yanılgıya düşebileceğini belirterek, “Örneğin bir kişinin işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 öncesi ise ve primini tamamlamadıysa kesinlikle hakkı devam ediyor. Kanuni bir düzenlemeye göre, emekliler SGK’ya konuyla ilgili bir dilekçe verebilir. Eğer hesaplama yanlışsa emekliye bu fark geri ödenir. 8 Eylül 1999 öncesi işe girişi bulunuyorsa yaş şartı tamamen ortadan kaldırılır ve böylelikle emeklilik yolu açılmış olur. Primi tamamlamayan emekliler çalışarak veya borçlanma yolu ile emekli olabilecekler” ifadelerini kullandı.

Emekli maaşı az yattığını düşünen vatandaşlar, SGK’ya dilekçe vererek aradaki farkı geri alabilirler. Dilekçede, emekli maaşınız düşük olduğuna dair gerekçelerinizi belirtmeniz gerekiyor. Dilekçenizi SGK’nın ilgili birimlerine şahsen veya posta yoluyla iletebilirsiniz.

Sonuç olarak, emekli maaşınız az yattığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden SGK’ya başvurun ve hak ettiğiniz maaşı alın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir