Netanyahu: Aksa Tufanı’nın başladığı 7 Ekim 2023 tarihi, Yahudi halkının Holokost’tan bu yana yaşadığı en kötü gün

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Aksa Tufanı’nın başladığı 7 Ekim 2023 tarihinin, Yahudi halkının, Holokost’tan bu yana yaşadığı en kötü gün olduğunu söyledi. Netanyahu, acil durum hükümetine güvenoyu verilmesi öncesi Mecliste yaptığı konuşmada, çatışmaların İsrail için bir savaş olduğunu ve Hamas’ın yok edilmesi gerektiğini belirtti.

“BU SAVAŞ ANCAK HAMAS YOK EDİLİNCE BİTER”

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, acil durum hükümetine güvenoyu verilmesi öncesi Meclis’te bir konuşma yaptı. Yaşanan çatışmaların, İsrail için verilen bir savaş olduğunu ifade eden Netanyahu, “bu savaşın, tek bir şekilde bitebileceğini, onun da tam zafer ve Hamas’ın yok edilmesi” olduğunu söyledi.

“DÜNYA HAMAS’I KINAMALI VE ONA YAPTIRIM UYGULAMALIDIR”

Netanyahu, “Hamas, DEAŞ’tır. 11 Eylül olayları sonrası DEAŞ ve El Kaide’yle şok yaşayan dünya Hamas’ı kınamalı ve ona yaptırım uygulamalıdır” ifadesini kullandı. İsrail Başbakanı, “7 Ekim, Holokost’tan bu yana halkların tarihinde kara bir gün ve Yahudi halkının yaşadığı en kötü gün olarak kalacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı. Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 1417 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 268 kişinin yaralandığını duyurmuştu. Ayrıca Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 31 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 180 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx