Pentagon: Yemen’den fırlatılan ve muhtemelen İsrail’i hedef alan 3 füzeyi vurduk

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada Yemen’de Husiler tarafından fırlatılan 3 füzenin Kızıldeniz’de vurulduğu belirtildi “Füzeler muhtemelen İsrail’i hedef alıyordu” denildi.

CNN’e konuşan ABD’den iki yetkili ise, Ortadoğu’da görev yapan ABD Donanması’na ait bir savaş gemisinin Yemen kıyısı yakınlarında birden fazla füzeyi belirleyerek durdurduğunu açıkladı.

AA’nın aktardığına göre yetkililerden biri füzelerin Yemen’deki Husiler tarafından ateşlendiğini belirtti.

İRAN DEVLET TELEVİZYONUNDA ‘SALDIRI PLANI’

Öte yandan İran devlet televizyonu, İsrail’in, Gazze’ye saldırılarının durdurulmaması halinde Tahran’ın “direniş güçleri” olarak adlandırdığı bölgedeki müttefikleri tarafından nasıl saldırıya uğrayabileceğini anlatan bir haber yayınladı.

Görüntülü haberde, İsrail’in kuzeyden Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye’deki milis güçlerle güneyden de Yemen’deki Husiler tarafından füzeler ve insansız hava araçlarıyla eş zamanlı hedef alınacağı harita üzerinde gösterildi.

İran, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının durdurulması için birçok kez en üst düzeyde çağrıda bulunmuştu.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 17 Ekim’deki bir konuşmasında, İsrail’in saldırılarının devam etmesi halinde “direniş güçlerinin” harekete geçeceğini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bugün yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarının bölgeye yayılma ihtimaline dikkati çekmişti.

İran; Lübnan Hizbullahı, Suriye ve Irak’ta desteklediği milisler ve Yemen’deki Husileri “direniş güçleri” olarak adlandırıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx