Türkmenistan’la ortak diploma programı

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Nurmuhammet Amannepesov tarafından imzalanan Mutabakat Zaptına göre ikili ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliği yapılacak. İki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlardaki değişimler hayata geçirilecek.

Diğer yandan yükseköğretim kurumları arasında belirli programlarda öğrenci, öğretim görevlisi hareketliliği  desteklenecek, kısa süreli araştırma programlarına katılım sağlanmasının önü açılacak. Ayrıca eğitim materyalleri değişimi, ortak çalıştaylar, konferanslar, seminerler ve karşılıklı üniversite ziyaretleri planlanacak.

ORTAK KOMİTE KURULACAK
İki ülke mevzuatları çerçevesinde birbirlerinin yükseköğretim kurumlarına lisans ve lisansüstü düzeylerde öğrenci gönderebilecek. Derece ve diplomaların tanınmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Bu hedeflere yönelik çalışmaların uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla “Yükseköğretim Ortak Daimî Komitesi” kurulacak.

 

EN ÇOK TARİH BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDİYORLAR
YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; Türkmenistan uyruklu öğrencilerin Türkiye’de ön lisans programlarında en fazla tercih ettiği bölümler ilk ve acil yardım, bankacılık ve sigortacılık, muhasebe ve sergi uygulamaları. Lisans programlarında ise tarih, hemşirelik ve sınıf öğretmenliği ilk üç sırada yer alıyor. Yüksek lisansta da tarih en fazla tercih edilen bölüm olurken, doktorada uluslararası ilişkiler ve tarih öne çıkıyor. İmzalanan anlaşmayla tercih edilen bölüm sayısının çeşitlenmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx