İddia: Mehmet Şimşek, Merkez Bankası ve faiz için Erdoğan’dan güvence aldı

Cumartesi günü açıklanması beklenen yeni kabinede ekonomi yönetiminin kimde olacağıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi basına yansıyan eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün Erdoğan’la tekrar görüştüğü ve Merkez Bankası ve faiz konusunda güvence aldıktan sonra ekonomi yönetiminde yer almayı kabul ettiği öne sürüldü.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi, “Mehmet Şimşek dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki kez görüştü ve sonunda ekonomi yönetimini üstlenmeye karar verdi” iddiasında bulunarak şunları yazdı:

“Rahatça ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek’te diyebiliriz. Bu seçimlerde AK Parti’yi en çok ekonomi zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok önemli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu. Çünkü nasıl bir ekonomi modeli uygulanacağı önemliydi. Mehmet Şimşek’in reel ekonominin gereklerini yerine getireceği konusunda bir güven var. Geçmişte ekonomi yönetimindeki tercihleri piyasa dostu tercihlerdi. İç ve dış piyasalarda kendisine karşı büyük bir güven oluşmuştu. Şimşek’in Merkez Bankası yönetimi ve faiz konusunda güvenceye ihtiyacı vardı. Dün iki kez bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o güvenceyi aldıktan sonra ekonomi yönetimini üstlenmeyi kabul etti.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir