WhatsApp yeni gelir modelini oluşturuyor

Henüz sadece Kolombiya ve Singapur’da kullanıma sunulan “Kanallar” özelliği WhatsApp’ın yeni gelir kapısı olacak. Güncellemeler adlı yeni bir sekmede görünecek olan kanal mesajlarında tek yönlü bir akış olacak. Kanal sahipleri bir yayıncı gibi paylaşımda bulunabilecek… Yöneticiler kanallarda metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anket gibi çeşitli paylaşımlarda bulunabilecekler.

Meta bu özellikle, bireysel içerik oluşturuculardan ziyade STK’lar, tıbbi araştırma kurumları ve teyit kuruluşlarına ulaşmayı hedefliyor. Ancak kanallarda hobiler, spor takımları ve yerel yetkililer için farklı kanallar barındıran bir dizin de oluşturulacak. Kullanıcılar söz konusu kanallara bir davet bağlantısı üzerinden katılabilecek.

GİZLİLİK MERKEZE ALINDI

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada “Bugün, sizin için önemli olan kişi ve kuruluşları doğrudan WhatsApp içinde takip etmenin özel bir yolu olan WhatsApp Kanalları duyuruyoruz. Singapur ve Kolombiya’da başlıyoruz, ancak bu yıl içinde herkesin kullanımına sunulacak. Kanal yöneticilerinin telefon numarası takipçilere gösterilmeyecek ve bir kanalı takip ettiğinizde bu ne yönetici ne de kanalı takip eden diğer kişiler tarafından görülmeyecek” dedi.

Zuckerberg, kanallarda gönderilen mesajların 30 gün sonra silineceğinin ve şirketin herhangi bir kayıt tutmayacağının da altını çizdi.

Şirket ayrıca bunu bir para kazanma yolu olarak düşünüyor ve kanallardaki işletmeler için teşvik edici ödeme hizmetlerinin yanı sıra onları dizinde tanıtmanın yollarını araştırıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx